Geniz akıntısı nasıl geçer? Geniz akıntısına ne iyi gelir?

Geniz akıntısı nasıl geçer? Geniz akıntısına ne iyi gelir?

Dünya üzerinde belki de milyonlarca kişinin hemen her gün karşılaştığı geniz akıntısının neden oluştuğu çok az kişi tarafından bilinmektedir.

GENİZ AKINTISI NEDEN OLUR?

Vücut tarafından üretilen mukus salgısı solunum yolları, boğaz, mide ve bağırsak gibi organların nemli kalmasını sağlar. Bu görevi ile vücudu bakteri ve virüslere karşı da koruyan bir yapısı bulunmaktadır. Geniz akıntısı olarak nitelendirilen akıntının sebebi burun ve boğazın arka kısmında bulunan mukustur. Fazla miktarda üretilen mukus kalın bir hal alarak hissedilmeye başlanır. Eğer burunda bir akıntı oluşmuş ise burun akıntısı, burnun arka bölgesinde oluşmuş ise boğaza akarak geniz akıntısını meydana getirir.

Geniz akıntısını tetikleyen önemli unsurların başında mevsimsel alerjiler, soğuk algınlığı, sinüzit, kirli hava, toz, duman gibi etkenler bulunmaktadır. Sağlıklı bireylerde olması gereken bir durum olduğunu söyleyen bilim insanları ise bu durumu gayet normal olduğunu savunmaktadırlar. Alerjik rinik ifadesini doktorlardan duymamış olduğunuzu düşünmüyoruz. Bu durum geniz akıntısının oluşmasında oldukça etkilidir. Rinit alerjik olmadan da oluşabilir. Oluşmasında etkili olan diğer unsurlar, soğuk algınlığı, sinüzit, kullanılan ilaçların yan etkileri de yine geniş akıntısının oluşmasında etkili olan rinit oluşabilir. Kronik olarak sinüzit hastalığı olanlarda daha fazla görülen geniz akıntısı kişinin hayatını oldukça olumsuz etkilemektedir. Mevsimsel değişimlere karşı savaşmaktan kaçan bir bağışıklık sistemine sahipseniz, her mevsim dönüşünde geniz akıntısı sorunu ile birlikte seyreden soğuk algınlığı problemlerini yaşayabilirsiniz.

Geniz akıntısı nedenleri arasında belirtilen bazı sebepler ise günümüzde birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Örneğin, baharatlı gıda tüketimi, hamilelik, buruna herhangi bir nesnenin sıkışması, parfüm ve temizlik maddeleri gibi kimsayal içeriği olan ürünlerin kullanımı, sigara tüketimi, doğum kontrol ilaçları, tansiyon ilaçları, Koah gibi hastalıklar da geniz akıntısının yaygın sebepleri olarak açıklanmaktadır.

GENİZ AKINTISININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Geniz akıntısı sorunu yaşadığınızı anlamak hiç zor değildir. Zor olan, bu problemi tetikleyen hastalığınızın ne olduğunun tahmin edilmesidir. Her hastalıkta olduğu gibi gece saatlerinde öksürük artışı meydana gelir. Eğer solunum yolu hastalığınız var ise öksürüğün oluşmasında en büyük etken geniz akıntısıdır. Sinüzit problemi ile başa çıkmaya çalışıyorsanız, artan öksürük buna eşlik ediyor ise, sürekli boğazınızı temizleme hissine sahipseniz, mide bulantısı problemleri yaşamaya başlamış iseniz, nefes almakta güçlük çekiyorsanız geniz akıntısından kaynaklanabileceğini unutmayın. Bu sebeple de vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

GENİZ AKINTISINDA TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Geniz akıntısı sorunu yaşadığınızın anlaşılması bazen çok basit iken bazen de doktor tarafından bir takım test ve tahliller talep edilebilir. Her zaman doktora başvurulduğunda doktor hastanın şikayetlerini dinleyerek kendine bir yol haritası çizer, öncelikle fiziki muayene, fiziki muayene yeterli veriler vermiyor ise kan tahlili, akciğer testleri gibi testler talep edilir. Gerekli tıbbi tetkikler ile birlikte tanı konulduktan sonra tedavi yöntemlerine başvurulur.

Geniz akıntısı tedavi yöntemlerinin başında, eğer hastalık ileri boyutlara ulaşmış ise antibiyotik tedavisi yanı sıra ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ile birlikte burun ve boğazın nemlenmesinde destek olacak spreyler reçete edilir. Geniz akıntısı sorunu yaşıyorsanız, evde tedavi yöntemleri ile bu sorunun tamamının yok olamayacağını bilmeniz, durum daha ciddi bir hal almadan da bir sağlık kuruluşunda tedavi olmanız hem iş hem de özel hayatınızın daha sağlıklı devam etmesi açısından önem taşımaktadır.