Göz kanlanması neden olur?

Göz kanlanması neden olur?

Göz kanlanması problemi gözlerde bulunan damarların genişlemesi ve kan toplanması neticesinde ortaya çıkan bir tür göz rahatsızlığıdır. Göz hastalıkları ile ilgili doktora başvurmak en doğru yöntemdir.

Göz kanlanması çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir, doktor bu sebepleri araştırdıktan sonra gerekli tedaviyi uygular. Göz kanlanmasına sebep olan faktörler, hastalıklar neler, göz kanlanması nasıl tedavi edilir. Bu konuları sizler için derledik.

GÖZ KANLANMASINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Farklı farklı renklere sahip olan gözlerimiz en değerli organlarımızdandır. Gözlerimize en ufak bir toz kaçsa yaşadığımız acı tarifsiz olur. Göz kanlanması, sık sık uykusuz kalınması, uzun süre telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlara odaklanmak, alkol ve sigara kullanımı, az veya çok ışığa maruz kalmak, güneş ışınlarına maruz kalmak, kimyasal bir maddenin göze deymesi gibi faktörlere bağlı olarak meydana çıkabilir. Göz kanlanması her iki gözde ya da tek bir gözde de meydana gelebilir. Kanlanma tek gözde olduğunda risk daha fazladır. Göz kanlanması ile birlikte yaşanan gözlerde yaşarma, ağrı, kuruma, kaşıntı gibi durumlar farklı bir göz hastalığına da işaret edebilir. Bu sebeple göz kanlanması şikayetinin altında yer alan sağlık probleminin kaynağı iyi belirlenmelidir. Doğru tanı ve tedavi ancak sebep olan faktörlerin teşhisi ile gerçekleştirilebilir. Göz doktorları tarafından önerilmediği sürece başkalarına ait olan göz merhemleri ve göz damlaları uygulanmamalıdır.

GÖZ KANLANMASINA YOL AÇAN HASTALIKLAR

Bazen göz kanlanması olarak meydana çıkan bu rahatsız edici durumun altında yatan sebep bir hastalık olabilmektedir. Örneğin, alerjik veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanan konjonktivit, iltihabik bir rahatsızlık olan üveit, arpacık hastalığı, kornea ülseri, göz tansiyonu gibi hastalıklar da göz kanlanmasına yol açmaktadır. Bu sebeple doğru ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale için kaynağın net olarak bilinmesi gerekmektedir. Kaynağı kesin belli olmayan ağrı, yanma, kaşıntı, ve kanlanma gibi durumlarda evde uygulanması tavsiye edilen önerilerden kaçınılmalı, hekim tarafından ilaç verilmediği sürece de ilaç kullanılmamalıdır.

GÖZ KANLANMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sık sık göz kanlanması sorunu yaşıyorsanız, gözlerinizi etkileyecek, göz kanlanmasına neden olabilecek bilinen bir hastalığınız var ise önceliğiniz her zaman vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna bavurmak olmalıdır. Sağlık konusunda ne kadar titiz olursak, beden sağlığımızı ve organlarımızın sağlığını o derecede koruma altına alırız. Günlük yaşantımızdan da kaynaklanan birçok sebep, kirli havaya maruz kalma, masa başı işlerde çalışma gibi durumlarda da sıklıkla yaşanan göz kanlanmasının ana sebebinin bulunması için doktor muayenesine gitmenizde yarar bulunmaktadır. Doktor tarafından yapılan fiziki muayene ve tibbi cihazla yapılan ölçümler neticesinde ciddi bir hastalığın tetiklediği bir kanlanma bulunuyor ise ilaç tedavisi daha ileri boyutlarda cerrahi müdahale uygulanabilir. Tedavinin şekli, süresi tamamıyla hekim tarafından belirlenir. Reçete edilen ilaçların gününden fazla kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle de göz damlaları kesinlikle gelişigüzel kullanılmaması gereken ilaçların başında gelmektedir. Sonuç itibari ile bir kişiye oldukça fayda sağlayan bir ilacın size de fayda sağlamasını beklemek kesinlikle yanlış bir davranış olacaktır.

Sağlıklı her bireyin muhakkak yılda bir kez göz muayenesinden geçmesinde yarar bulunmaktadır. Göz sağlığı yerinde olan kişilerin dahi zaman zaman göz kuruluğu kaynaklı göz kanlanma problemleri yaşadıkları bilinmektedir. Bebek, çocuk ve yetişkin hemen herkesin göz muayenesinden geçmesi ileride oluşabilecek önemli risklerin önlenmesinde etkili olacaktır. Eğer hekim tarafından uygun görülür ise gözlük kullanılması da göz kanlanmasında bir tedavi şekli olabilmektedir. Önemli olan sizin kendinizi riske atacak davranışlardan kaçınanız ve tedaviye cevap vermenizdir..