Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanması nasıl geçer?

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanması nasıl geçer?

Gözler insan sağlığı için en hassas bölgelerin başında gelmektedirler. Bazı durumlarda ise sıklıkla göz kanlanması oluşumu görülmektedir. Bu durum temel bir göz rahatsızlığı olup çeşitli tedavi yöntemleri ile giderilmektedir.

Göz Kanlanması Nedir?

Göz kanlanması olarak adlandırılan durum temel olarak gözlerin yüzeyinde bulunan küçük kan damarlarının genişlemesi ile oluşmaktadır. Genelde oluşumları için pek çok neden bulunmaktadır. Sklera tabakası olarak bilinen gözün beyaz kısmı ile göz yüzeyinde mevcut olan şeffaf tabaka arasında bulunmuş olan kılcal damarlar, fazla genişlediklerinde kan toplarlar ve böylece göz kanlanması oluşur. Aynı zamanda çok nadir olsa da bu damalarda oluşan bir çatlama gözden kan gelmesine de neden olabilmektedir.

Göz Kanlanmasına Neden Olan Durumlar

Göz kanlanması tek gözde görüleceği gibi aynı anda iki gözde de görülebilmektedir. Göz kanlanmasının oluşması için çeşitli etmenler bulunmaktadır. Göz kanlanmasına neden olanlar şu etmenlerdir;

Göz kuruluğu,

Çeşitli alerjiler,

Vitamin eksikliği,

Lenslerin gece uykudan önce çıkarılmaması,

Gözün enfeksiyon kapsamı,

Alkollü içki tüketimi,

Grip ve sıtma gibi rahatsızlıklar,

Özellikle uzun süreli TV ve bilgisayar kullanımı sonucunda gözlerin yorulması,

Az alınan uyku,

Gözlerin kanlanması için en sık görülen etmenlerdir. Özellikle uzun süreli bir ekrana sabit gözler ile bakmak günümüzde göz kanlanmasının yaygın sebebi olarak bilinmektedir. Bu yüzden gözlerin uzun süreli sabit halde TV ve bilgisayar ekranına bakmasından sakınılması gerekir.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Göz kanlanması geçmesi için belirli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kronik halde süren göz kanlanmaları için doktorlar damla ve ağrı kesici ilaç tavsiye etmektedirler. Özellikle göz damlaları gözdeki enfeksiyon ve benzeri rahatsızlıkların giderilmesi için oldukça etkili olmaktadırlar. Göz kanlanması tedavisi oldukça kısa sürer ve kısa süreler içerisinde gözler sağlıklı hallerine kavuşurlar. İlaçların yanında doğal yöntemler ile de göz kanlanması tedavisi yapabilirsiniz. Bu durumda gül suyu, aleo vera suyu, soğuk su ve buz torbası ile gözlerinize pansuman yaparak, göz kapaklarınızın üzerinden uygulayacağınız baskı ile göz kanlanmasını geçirebilirsiniz. Çok fazla yaygınlaşmış ve ağrı verir hale gelmesi halinde ise göz doktoruna başvuru yapmanız tavsiye edilir.