Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Herkesin başına gelen ve pek çok kişiyi rahatsız eden göz seğirmesi hakkında bilinmeyenler bulunmakta olup pek çok araştırmalar yapılmaktır.

Göz seğirmesi ve nedenleri genel olarak pek çok kişinin bilgi almak için araştırma yaptıkları konuların başında gelmektedir. Tıbbi adı ile miyokimi genellikle uykusuzluk ve gün içinde çok daha fazla yorulmayla belirmektedir. Hemen hemen herkesin başına gelen bu durum farklı göz hastalıklarının da habercisi olmaktadır.

Göz Seğirmesi Nedir?

Göz seğirmesi nedir sorusuna cevap arayanlar için yapılan araştırmalar sonrasında detaylı olarak bilgi almak mümkün olmaktadır. Göz kapaklarını kontrol eden kasların istemsiz olarak spazm geçirmesine göz seğirmesi denilmektedir. Bu spazmlar göz kapağının bir kısmında dalgalanmaya neden olabilir ya da göz kapağının devamlı olarak kapanıp yeniden açılmasına yol açmaktadır. Spazmlar dakikalar bazen de saatler arasında sürmesi mümkün olduğu gibi birkaç gün aralıklar ile devam edebilir.

Göz seğirmesi nedenleri tam olarak bilinmemek ile birlikte pek çok uzman yorgunluğun, stresin, kafeinin ve göz yorgunluğunun bu sorunu tetiklemesinin mümkün olduğunu belirtmektedir. Göz kapağının tamamen kapanmasına sebep olan daha uzun süreli ve şiddetli seğirme göz yüzeyinde yer alan ya da göz kapakları kaplayan dokularda bulunan tahrişten oluşabilir.

Göz Seğirmesi Nedenleri Nelerdir?

Göz kapaklarını tamamı ile kapamaya sebep olacak kadar güçlü spazmlar meydana gelmesine ise blefarospazm denilmektedir. Blefarospazm farklı bir tıbbi sorun olmaktadır. bu durum daha çok aktif hayatın içinde bulunulan hırslı, mücadeleci ve stresli genç yetişkinlerde görülmektedir. Bedensel ve ruhsal aşırı yorgunluk göz seğirmesine neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Yoğun bir şekilde kahve ve çay tüketimi göz seğirmesini tetiklerken yaşanan üzüntüler, kafaya takılan ve uyku kaçıran duygusal sorunlarda çok önemli nedenlerden olmaktadır. Göz seğirmesi nedenleri şunlardır;

Aşırı alkol tüketimi,

Parlak ışık, rüzgar veya hava kirliliği,

Göz yorgunluğu,

Göz kuruluğu,

Aşırı kafein tüketimi,

Yorgunluk,

Göz yüzeyinde ya da göz kapaklarının iç kısmında oluşan tahrişler,

Magnezyum dengesizliği,

Stres gibi nedenler rahatsızlığa neden olmaktadır.