Hıçkırık nasıl geçer? Hıçkırık durdurma yöntemleri

Hıçkırık nasıl geçer? Hıçkırık durdurma yöntemleri

Özellikle uzun süren hıçkırıklar bu esnada yapılan işleri aksattığı gibi aynı zamanda rahatsızlık da yaratmaktadır. Bu yüzden hıçkırık geçirme yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Hıçkırık Nedir, Niçin Oluşur?

Hıçkırık oluşumu için pek çok neden bulunmaktadır. Hıçkırık olarak adlandırılan durum, akciğerlerin alt kısmında bulunan diyaframın ani ve istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda oluşmaktadır. Temelde bir tür göz seğirmesi gibi bir rahatsızlıktır. Normal durumlarda nefes alıyorken diyafram kasılır ve aşağıya doğru hareket eder. Bunun sonucunda ise göğüs kafesi genişler ve akciğer kapasitesinin artması mümkün olur. Nefes verirken de diyafram gevşer ve böylece alınan hava ağız ve burundan çok daha rahat bir şekilde çıkar. Ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinde yer alan kapakçık ise yutkunma sırasında kasılır ve nefes borusunun kapanmasını sağlar. Bu durumda da ağızdaki besinler nefes borusuna kaçmazlar. Hıçkırık ve onunla duyulan ses ise diyaframın birden ve istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda ve akciğerlere aniden hava girmesi ile ses tellerinin bundan etkilenmesi sonucunda oluşmaktadır.

 

Hıçkırık Türleri Nedir?

Genelde çok kısa süreleri hıçkırıklar yaygın olarak görülmektedir ve bunlar rahatsız edici boyutlara varmadıklarından günlük yaşamda pek fazla sorun yaratmazlar. Ancak bazı hıçkırık süreleri çok fazla olduğunda, günlük yaşamın devam etmesi için ciddi sorunlar yaratabilmektedirler. Bu yüzden, öncelikle hıçkırığın oluşturacağı sebeplerin bilinmesi gerekir. Gazlı içeceklerden aşırı alkol tüketime kadar pek çok beslenme türü hıçkırığa neden olabilmektedir. Ayrıca psikoloji de hıçkırığa neden olur ve heyecan, korku, stres hıçkırığı tetiklemektedir. Çeşitli ilaçlar da yine hıçkırık yaratırlar ve türlerine göre hıçkırıklar da üçe ayrılır; 48 saat süreyle geçen hıçkırık, 48 saat ile 1 ay arasında süren hıçkırık ve 1 aydan daha uzun süren hıçkırık.

 

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık geçirme yöntemleri ise özellikle solunumu düzenlemek için uygulanmaktadır. Yaygın bir şekilde nefes tutmak, hıçkırığın geçmesine neden olmaktadır. Bunun yanında buruna az sirke çekmek, limon ya da amonyak gibi keskin kokulu maddeleri koklamak, buz yutmak ya da buzlu su içmek hıçkırığı geçirebilmektedir.