Hiperaktivite nedir, Hiperaktivite'nin belirtileri ve tedavi yöntemleri

Hiperaktivite nedir, Hiperaktivite'nin belirtileri ve tedavi yöntemleri

Hiperaktivite bebeklerde hangi belirtiler ile kendini gösterir, çocuklarda ortaya çıkan belirtiler nelerdir, hiperaktif bir çocuğa nasıl davranılmalı, hiperaktivite tanı ve tedavi yöntemleri.

BEBEKLERDE HİPERAKTİVİTE BELİRTİLERİ

Hiperaktivite aslında daha bebeklerin anne karnındaki davranışları ile ortaya çıkmaya başlamış olur. Bazı bebekler henüz doğmadan bile oldukça hareket halinde olurlar. Doğum ile birlikte de bu hareketlilik durumu artarak devam etmeye başlar. Bu durum başlangıçta her ne kadar hareketlilik, yaramazlık gibi tabirler ile ifade edilse de gerçek anlamda aslında doğum, bebeklik ve çocukluk çağlarında ve hatta yetişkin olduğu dönemlerde bile devam eden ciddi bir rahatsızlık olarak teşhis edilmektedir. Kız bebeklere oranla erkek bebeklerde daha fazla görülen hiperaktivite belirtileri de şu şekilde meydana çıkmaktadır;

Huzursuzluk,

Ağlama nöbetleri,

Sakinleşmenin uzun sürmesi,

Tepkili davranışlar,

Az uyuma, sık uyanma,

Kucak isteği

Bebeklik döneminde olan bu davranışlar ilerleyen dönemlerde daha da artacaktır. Bu sebeple bu tip belirtilerin bebeklerde görülmesi halinde ailelerin acil çözüm için doktora başvurmalarında yarar bulunmaktadır. Çözüm üretilmeyen veya geç kalınan vakalarda daha ciddi sonuçların oluşacağı unutulmamalı, ebeveynlerin bu konuda daha dikkatli ve sabırlı olmaları gerekmektedir. Unutulmaması gereken ise şudur, çocuk bir hamur siz de o hamura şekil veren hamurkarsınız. Bu yüzden anne ve babalık görevlerinizdeki en önemli görevin sorumluluk alanınızda bulunan çocuklarınız ile ilgili durumların tespiti ve çözümlerini bulmak olduğunu bilmelisiniz.

 

ÇOCUKLARDA HİPERAKTİVİTE BELİRTİLERİ

Bebeklik dönemlerinde belki de çok geç fark edilen hiperaktivite çocukluk dönemlerine geldiğinde daha da artarak ilerlemektedir. Bu durumun ilerleyen yıllarda da devam etmesinin önüne geçmek adına bir an önce fark edildiği andan itibaren hekim kontrolüne girilmesinde yarar bulunmaktadır. Çocuklardaki belirtiler;

Dikkat toplama problemi,

Karşılıklı konuşmada sürekli araya girme,

Aşırı derecede harekelilik hali,

Uzun bir süre aynı yerde sabit kalamama,

Okuldaki ders başarısındaki düşüş,

Aileye karşı öfke nöbetleri,

Kardeşlere karşı şiddet eğilimleri,

Yaşıtları ile oynadığı oyunlarda uyumsuzluk,

Başkalarına rahatsızlık verme

Gibi belirtilerden oluşmaktadır. Bu belirtilerden bir ya da bir kaçı bir arada bulunuyor ise çocuğunuz yaramaz değil, hiperaktif olabilir. Bunun için yapmanız gereken en önemli davranış en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaktır.

 

HİPERAKTİF ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI

Hangi rahatsızlık olursa olsun eğer çocuk ailesinden yeterli ilgi ve alakayı görüyor ise tedavi o oranda başarı getirecektir. Hiperaktif olarak tanı konulan çocuklar için ailelerin gösterdiği sabır oldukça önemlidir. Çocuğun davranışlarında iyiye yönelik değişimler aile tarafından çocuğun takdir edilmeli, çocuğun “ailem benimle ilgilenmiyor” ön yargıları bu vesile ile yıkılmalıdır. Doktor kontrolünden geçen çocuğun bu süreci bir tedavi süreci olarak algılaması oldukça önemlidir. Ailenin sabrı, hoşgörüsü, çocukla olan diyaloğunun artı yönde arttırılması çocuk üzerinde oludukça önemli etkiler oluşturarak tedaviye çok daha kısa bir süre içinde cevap alınabilecektir.

 

HİPERAKTİVİTE TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hiperaktivite tanısı konulması için öncelikli olarak ailenin bu problemin farkında olması gerekir. Farkında olan aile çocuğu hekime götürdüğünde hekim tarafından talep edilen testler, çocukla konuşma terapisi gibi tanı yöntemleri ile hastalığın varlığı veya yokluğuna ilişkin tanı konulmaktadır. Konuşma terapisi, ilaçlı ya da ilaçsız tedavi yöntemleri uygulanarak çocukda önemli derecede fark edilir ölçüde bir değişim gözlemlenir. Bu değişim çocuğun tedaviye cevap verdiğinin en güzel kanıtıdır.