İdeal Nabız kaç olmalıdır?

İdeal Nabız kaç olmalıdır?

Yüksek tansiyon gibi sorunların temeli olan nabız, kalp atışı olarak bilinir ve kişinin hayati değerlerinin incelenmesi açısından önemlidir.

Nabız nedir denildiğinde birçok kişinin kalp atımı hızı olarak yorum yaptığı bilinir. Özellikle yenidoğan bebeklerde en yüksek seviyede olan nabzın, yetişkinlerdeki değerlerinde değişimler birçok hastalığa işaret etmektedir.

Kişinin vücut sıcaklığı, kalp atım hızı, solunum sayısı ve nabzı temel yaşamsal göstergeleri olarak bilinmektedir. Kanın damarlar üzerinde oluşturduğu basınç anlamına gelen nabız, kalbin düzgün bir şekilde çalışıyor olmasıyla ilgilidir.

İdeal Nabız Neye Göre Değişir?

Birçok etken nabız değerinin değişmesine neden olabilir. Bu durum genelde farklı etkenlerle değişkenlik göstermektedir. Nabız kaç olmalı? İdeal nabız atımı kaç olmalı gibi soruların cevabı kişinin genel sağlık durumu ve mevcut hastalık durumuna göre değişmektedir.

Hareketlilik durumu

Yaş

Duygusal durumlar

Vücut ölçüleri

Sıcaklık

Yüksek kolesterol ve diyabet gibi durumlara ek olarak kullanılan ilaçlar nabızda değişimlere neden olabilir.

En büyük etken yaş olduğundan yetişkinlerde görülen 110 atımlık nabız yüksek nabız olarak değerlendirilirken, çocuklarda bu durum normal kabul edilir. Nabzın ölçümleri, dinlenme durumunda gerçekleşir. El bileğindeki radyal kısımdan ve dinlenir vaziyette birkaç farklı şekilde ölçmek doğru sayının tespit edilmesini sağlayacaktır.

Nabız Düşüklüğü ve Yüksekliği

Sistolik kan basıncı adı verilen nabız basıncı, büyük ve küçük tansiyon arasındaki farktır. Kalbin atım sayısında ulaştığı maksimum basınç bu basınçtır. 120/80 nabza sahip olan bir insanın nabız basıncı 40 mm olarak hesaplanır. 50 yaşından itibaren nabız basıncında artış görülmektedir. Bir kişinin ideal nabız sayısı genel sağlık durumuna göre değişmektedir.

Yüksek nabız, taşikardiye neden olur. Bazen ateşli hastalık ya da egzersiz sırasında görülebilir. Ancak bazı durumlarda sık sık görülebilir. Bunlar:

Stres

Yoğun kafein alımı

İlaç yan etkileri

Ateş

Elektrolitlerin dengesizlikleri

Yüksek nabız inme ve kalp krizi gibi durumlara neden olabilir. Bu yüzden doktora danışılması önemlidir. Nabız düşüklüğü de tiroid bezinin az çalışması ve kalp anomalileri nedeniyle görülebilir. Bu durumda kişinin en kısa sürede bir doktora başvurarak ideal atım hızını değerlendirmesi gerekir.