İlişki sonrasında hamilelik kaç gün sonra belli olur?

İlişki sonrasında hamilelik kaç gün sonra belli olur?

İlişki sonrasında birkaç gün içinde çeşitli belirtilerin oluşması halinde hamilelik anlaşılabilmektedir. Gebeliğin anlaşılma süresi bu belirtilere dikkat ederek olanaklı hale gelmektedir.

İlişki Sonrası Hamilelik Anlama

İlişki sonrasında hamilelik anlama pek çok kimse tarafından merak ediliyor. Hamileliği anlamak için ise ilişki sonrasındaki belirtilere dikkat etmek gerekmektedir. Esasında, hamile kalmak konusunda bilinmesi gereken en önemli nokta, filmlerde gösterildiği gibi hamile kalmanın çok kolay olmadığıdır. Her ilişki sonrasında hamile kalmak mümkün değildir ancak yine de belirli hallerde, örneğin korunma olmadığı durumlarda hamile kalma ihtimali artmaktadır.

Hamileliğin başlaması için döllenmiş yumurtanın rahme ulaşması gerekmektedir ve burada da rahim astarına yerleşmelidir. Bu işlem olduğu takdirde hamile kalmak mümkündür. Yerleşim doğru bir şekilde yapıldığında anne vücut hCG hormonu salgılamaya başlar ve böylece bu hormon da kan dolaşımı ile birlikte idrara geçmektedir. Bu yüzden hamilelik testleri idrar ile yapılmaktadır.

 

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi eczanelerden alınacak hamilelik test kitleri ile yapılmaktadır. İdrara geçen hamilelik hormonunu açığa çıkarak bu test, kısa süreler içerisinde hamilelik hakkında bilgi vermektedir. Hamilelik testi yapmak için ise belirli bir süre sınırına dikkat edilmesi gerekmektedir. Spermlerin yumurta içinde döllemeye sebep olmaları 24 saat ile 72 saat arasında değişmektedir. Bu yüzden hemen ilişki sonrasında hamilelik testi yapmak doğru sonuç vermeyebilecektir. Tercihen ertesi gün ve devamındaki birkaç gün boyunca hamilelik testi yapmak hamilelik hakkında daha doğru sonuçlar verecektir. Genelde hamilelik aşaması üçüncü gün sonunda gerçekleşmektedir ve ilişkisi sonrası üçüncü gün yapılacak olan test nihai kararı açıklayacaktır.

Hamilelik Testi Dışındaki Belirtiler

Hamilelik testinin dışında gebelik belirtileri de mevcuttur ancak bu belirtiler günler içerisinde kendisini göstermez. Mide bulantısı, baş dönmesi, halsiz hissetme gibi tipik gebelik belirtileri hamileliğin biraz daha geç evresinde, gebeliğin ilk aylarından itibaren görülmeye başlanırlar. Bu yüzden doğru ve kesin sonuçları hızlı bir şekilde alabilmek için hamilelik testi almanız ve kullanmanız tavsiye edilmektedir.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.