İnternetteki vitaminlerin yüzde 99'u sahte

İnternetteki vitaminlerin yüzde 99'u sahte

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu özellikle son dönemlerde bağışıklık sistemini arttırmak amacıyla kullanımı artan vitaminler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Vitaminlere Olan İlgi Arttı
Grip ve koronavirüs yüzünden bağışıklık sisteminin zayıf olmasını istemeyen pek çok kimse özellikle havaların da soğumaya başlaması ile birlikte vitamin ilaçlarını kullanmaya yöneldiler. Geçen yıllara kıyas yapıldığında vitamin kullanımında 4 – 5 katı bir artış olduğunu gözlemleyen uzmanlar, vitaminlerin kullanımında dikkatli olunmasını istiyorlar.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu “doğrudan bağışıklığı etkileyen gıda takviyelerine, vitaminlere talep artışı yaşanıyor. Bu türden gıda takviyesi denilen ürünlerin özellikle kronik hastaların kullanmakta oldukları ilaçlar ile etkileşimleri görülebilir. Herkes her bağışlık güçlendirici takviye ya da ilacı kullanamaz. Bunların mutlaka hekimlerinin ya da eczacıların danışmanlığında alınması gerekiyor,” şeklinde konuştu.

 

“İnternette Satılanlar Sahte”
İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu ayrıca tüm ürünlerde olduğu gibi internetten vitamin ve gıda takviyelerinin de özellikle koronavirüs salgınında artış çektiğini söyledi ve internetten kullanılacak ürünlere karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu. Konuyla ilgili olarak; “Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden satılan böylesi ürünlerin yüzde 99’unun sahte olduğu yönünde açıklamalar mevcut. Biz bu ürünleri satanlar ile görüştüğümüzde kendi ürünleri olmadıklarını belirtiyorlar. Haliyle bu ürünlerin nerede ve hangi şartlarda üretildiği, nasıl saklandığı, nasıl temin edildiği, içeriklerinin ne olduğuna yönelik bilgi söz konusu olmuyor. Bu bakımdan bu türden gıda takviyelerinin ya da vitaminlerin mutlaka eczanelerden alınması gerekiyor,” dedi. Ayrıca internet satış fiyatlarının düşük olmasının avantaj olmadığını da belirten Sarıalioğlu, bu durum bile bu türden ilaçların sağlığı konusunda şüphe uyandırıyor, şeklinde konuştu.