İş görmezlik raporunu artık filyasyon ekiplerinde görevli doktorlar verecek

İş görmezlik raporunu artık filyasyon ekiplerinde görevli doktorlar  verecek

İstanbul Aile Hekimliği Derneği'nin iş göremezlik raporunun filyasyon ekiplerince verilmesine yönelik talebi bakanlık tarafından onaylandı. Artık Covid-19 nedeniyle izolasyonda olması gereken vatandaşların rapor almak için evden çıkmasına gerek kalmadı.

İş Görmezlik Raporu Salgını Arttırıyor
Pandemi sürecinin başlaması ile Covid-19 hastalığına yakalanan ve izin alma konuusnda sıkıntı yaşayan vatandaşlar ile ilgili beklenen karar geldi. Pandemi sürecinde Covid-19 hstalığına yakalanan vatandaşların iş yerlerinden izinli olmak için rapor almaya çalışması ciddi sıkıntılar yarattı. İstanbul Aile Hekimliği Derneği vatandaşların rapor almak için sağlık kuruluşlarına gitmesinin salgının yayılımını hızlandırdığı yönündeki görüşleri ve talepleri karşılık buldu.

 

Salgının yayılmasını önlemeye yönelik alınan kararla artık Covid-19 olan vatandaşların sağlık kuruluşlarına gitmesine gerek kalmayacak. Saha da çalışan filolasyon ekipleri iş görmezlik raporu yazabilecek.
 

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Konu İle İlgili Açıklama Yaptı
Sahada çalışan filolasyon ekiplerin eiş görmezlik raporu yazma yetkisinin verilmesi ile ilgili İstanbul Aile Hekimliği Derneği açıklama yaptı. Dernek yaptığı açıkama da geç de olsa taleplerinin dikkate alındığını belirtti.

 

İstanbul Aile Hekimliği Derneği 2 ekim itibariyle iş görmezlik raporunun filolasyon ekipleri tarafından verilebileceğini ve izole olması gereken vatandaşların karantinalarını bozmayacaklarını açıkladı. İş görmezlik raporlarının filolasyon ekipleri tarafından kullanılan Filolasyon Takip Sistemine (FİTAS) yeni bir sekme eklenmesi ile çözüleceği de yapılan açıklamalar arasındaydı.
 

FİTAS-SGK Entegrasyonu Sağlanacak
İzolasyondaki vatandaşların iş görmezlik raporlarının filolasyon ekipleri tarafından yazılabilmesi için SGK ile FİTAS arasında bir entegrasyon sağlanacağı açıklandı. Bu sayede doktorlar raporlarını FİTAS üzerinden oluşturacaklar. SGK'da raporlara aynı şekilde ulaşacak. SGK tarafından raporlar sonuçlandığında karantinadaki kişilere bilgilendirme amaçlı sms gönderilecek. Vatandaşlar SGK rapor sonuçlarını e-devlet üzerinden de takip edebilecek.