İsilik (Miliaria) nasıl geçer?

İsilik (Miliaria) nasıl geçer?

Her yaş grubunun sorunlarının birisi olan isilik, ortam sıcaklığının yüksek olduğu sıcak ve nemli havalarda görülme oranı oldukça artan bir cilt rahatsızlığıdır.

İsilik nedir ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için araştırmalar yapılmaktadır. Tıbbi adı miliaria olarak bilinen isilik özellikle sıcak havalar olan yaz ayarında meydana gelmek ile birlikte çok sık görülen bir cilt rahatsızlığı olmaktadır. Bu rahatsızlık için gerekli olan tedavi yöntemlerinin uygulanmasına dikkat edilmesi gerekir.

İsilik Nedir?

Genel olarak bebeklerde isilik çok daha fazla görülmekte ve her yaş grubunu etkileyen isilik meydana gelme nedeni ter kanallarının tıkanmasıdır. Küçük boyutlarda, kırmızı ya da pembe renkte ve içi sıvı kabarcıklar rahatsızlığı en önemli oluşum belirtisi olmaktadır. Yetişkinlerde ise yaz aylarında meydana gelen sıcak havaya ya da yoğun fiziksel aktiviteye bağlı olarak devamlı olarak nemli olan koltuk altı, kasık, göğüs arası gibi yerlerde çok daha sık görülmektedir. Bebeklerde ise durum ter bezlerinin ve kanallarının daha tam olarak gelişmemiş olması nedeni ile isilik yetişkinlerde çok daha fazla meydana gelmektedir. Yüksek sıcaklığa ve neme bağlı olarak meydana gelen isilik bir cilt sorunu olmaktadır. Her yaş grubunda oluşan isilik çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar;

Miliaria Kristallina

Miliaria Rubra,

Miliaria Profunda isilik çeşitleri bulunmaktadır.

İsilik Tedavisi Nasıl Olmalı?

Yetişkinlerde çok sık görülmesinin yanı sıra bebekleri de çok fazla etkileyen isilik en doğru tedavi yöntemleri ile çok daha kısa sürede kolay bir şekilde ortadan kalkmaktadır. Yaz aylarında ya da yoğun egzersizlerin sonunda yetişkinlerde yılın her hangi bir döneminde bebeklerde isilik görmek mümkün olmaktadır. Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde meydana gelen isilik tedavisi gerekmeden çok daha kısa sürede kendiliğinden iyileşme göstermektedir. Bu süre zarfında cilt serin ve kuru tutulmalıdır. Kozmetik ve kimyasal ürünlerin kullanımımdan uzak durulmalıdır. İsilik nasıl geçer sorusunda en doğru cevap bölgenin temiz ve kuru tutulmasıdır. Uygun tedavi yöntemleri ve hastanın alacağı önlemler yardımı ile isilik rahatsızlıkları çok daha hızlı bir şekilde ortadan kalkarak iyileşme gösterecektir.