Japon uzmanlar uyardı: Siperlikler virüsü önlemiyor

Japon uzmanlar uyardı: Siperlikler virüsü önlemiyor

Japonya’da bulunan RIKEN Hesaplamalı Bilim Merkezi koronavirüs salgın haline geldiğinden beri yaygın olarak kullanılan plastik siperliklere yönelik çarpıcı bir araştırma yayınlandı. Buna göre virüse karşı plastik siperlikler fayda sağlamıyor.

Plastik Siperliklere Karşı Uyarı Yapıldı
Japonya’nın Kobe kentinde bulunan RIKEN Hesaplamalı Bilim Merkezi’nde çarpıcı bir araştırma yapıldı. Buna göre koronavirüse karşı geniş kesimler tarafından kullanılmakta olan plastik yüz siperliklerinin işe yaramadığı ve etkisiz oldukları belirtildi. Siperlikler üzerinde yapılan geniş çaplı bilgisayar hesaplamalarında havada bulunan 5 mikrometreden küçük damlacıkların tamamı siperliğe rağmen yayılım gösterdiler. Araştırma merkezindeki bilim insanları bu yüzden 50 mikrometreden daha büyük damlacıkların yaklaşık yarısının da plastik yüz siperini geçtiğini ve virüsü durdurmakta başarısız olduklarını ifade ettiler.

 

Araştırmayı yürüten ekibin lideri olan Mato Tsubokura ise konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı; “Simülasyonun sonuçlarından yola çıktığımızda, maalesef yüz koruyucularının enfekte olan bir kişinin ağzından çıkan damlacıkların yayılmasını engellemekte, maskelerle karşılaştığında sınırlı kalıyor. Özellikle 20 mikrometreden küçük damlacıklar için bu durum söz konusu,” dedi.

 

Maskelere Karşı da Uyarı
Öte yandan virüs yüzünden günlük yaşamın vazgeçilmezi olan maskeler ile ilgili de Dünya Sağlık Örgütü’nden uyarı geldi. Maske kullanmanın virüsü her zaman engellemeyeceğini, ancak gerekli standartlara sahip olan maskelerin virüse karşı etkili olacağı uyarısı yapıldı. Özellikle son dönemde ucuz ve düşük kalitedeki malzemeden üretilen maskelerin büyük sorunlar yarattığı, kişilerin bu maskeleri kullanarak virüse karşı koruma sağlamadıkları hatırlatıldı. Maskelerin virüse karşı etkili olması için sağlık örgütü uyarılarına göre yapılmış olması ve dışarıdan olduğu kadar içeriden de damlacık geçirmemesi gerekiyor. Aynı zamanda kullanılan maskeleri de sıklıkla değiştirmek, hatta gün içinde 3 – 4 kez maske değiştirmek gerektiği ifade edildi.