Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp yetmezliği belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp yetmezliği belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kalp yetmezliği nedir, belirtileri, çeşitleri, tanı ve tedavisi hakkında merak edilen konuları bir araya getirdiğimiz bu yazımızda sizleri en doğru şekilde bilgilendirmeyi amaçladık.

Kalp vücudumuzun en hassas en olmazsa olmaz organlarından biridir. Yaşam fonksiyonlarının iyi bir şekilde idare edilmesi adına önemli görevler üstlenmiştir. Kalp sağlığı konusunda ne kadar dikkatli olunur ise o kadar sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür.

KALP YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp yetmezliği sorunu ile mücadele edenlerin sayısı hiç de küçümsenecek derecede değil. Kalp yetmezliği belirtilerine geçmeden önce kısa bir özetle kalp yetmezliği nedir sorusunun yanıtını vermek doğru olacaktır. Sağlıklı bir bireyin kalbi kişinin günlük yaşam faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli olan kan ve oksijeni tüm vücuttaki organlara taşımaktadır. Kalp, eğer kanın pompalanması, taşınması gibi faaliyetlerini yürütme noktasında yetersiz kalıyor ise burada kalp yetmezliği problemi ile karşı karşıya kalınır. İşlevlerini yeterince kolay yerine getiremeyen kalp bu sefer daha fazla efor sarf ederek çalıştığında kalp büyümesi ve genişlemesi ortaya çıkar. Kalp yetmezliği hastalığına sahip olanların yaşadıkları belirtileri ise şu şekilde sıralamak mümkündür.

Kolay yorulma,

İştahsızlık,

Nefes darlığı sorunu,

Mide bulantısı,

Ani kilo alma,

Göğüste ağrı,

Öksürük,

Pembe ve beyaz renkteki balgam,

Düzensiz nabız,

Çarpıntı,

Ayak bilekleri, bacak ve karın bölgesinde şişkinlik,

Uyku hali,

Gece idrara çıkma,

Boyunda yer alan kan damarlarında belirginlik.

Bu belirtilerden bir kaç tanesini bir arada görüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.

KALP YETMEZLİĞİ ÇEŞİTLERİ

Kalp yetmezliği hastalığının hangi nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığına değinerek konumuza devam edelim.

Koroner arter,

Kalp krizi,

Kalp kapakçığı hastalıkları,

Kalp kasının hasarlanması,

Doğumsal kalp hastalığı,

Hipertansiyon,

Ritim bozukluğu,

Miyokardit,

Diyabet,

Obezite,

Alkol ve uyuşturucu,

Devamlı kullanılan ilaçlar

Sebebi ile kalp yetmezliği ortaya çıkmaktadır. Kalp yetmezliği hastalarının genel öyküleri incelendiğinde kalıtsal olarak aile bireylerinde de olduğu görülmektedir.

Kalp yetmezliği akut ve kronik kalp yetmezliği olarak iki çeşitte incelenmektedir.

Akut kalp yetmezliğinde belirtiler birden ortaya çıkar ve birden ortadan kaybolur. Kalp krizi geçiren hastalarda daha sık rastlanır.

Kronik kalp yetmezliğinde belirtilerin sürekli olarak görülmektedir. Zaman geçtikçe bu belirtiler ortadan kalkmaz.

KALP YETMEZLİĞİ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Yukarıda sayılı belirtilerin ardından hastaneye başvuran bireylerin aile hastalık geçmeşi incelenir. Akabinde hekim tarafından verilen bazı testler uygulanır. Bu testler neticesinde de hastalığın teşhisi konulur. Teşhis konulduktan sonraki aşama ise tedavi aşaması olacaktır. Tedavi aşamasında ilaç tedavisi, cerrahi operasyonlar uygunır. Hasta gözetim altnda tutulur. Belirli periyotlarda hastane ortamında tekrar tetkikleri yapılarak tedavinin kişi üzerindeki olumsuz olumlu etkilerine bakılır.

İlaç tedavilerinin yeterli olmadığı durumlarda en sık başvurulan cerrahi operasyonların kapsamını ise koroner arter by pass, kalp pili, kalp kapakçığı değişim, stent, balon gibi işlemler oluşturmaktadır.

Kalp yetmezliğine ilişkin belirtiler ile birlikte en kısa sürede hekiminize başvurmanız hayati derecede önem taşımaktadır. En kısa sürede yapılacak müdahaleler ileride oluşabilecek daha büyük risklerin önüne geçilmesinde yardımcı olacaklardır. Kalp yetmezliği riski bebek, çocuk, yetişkin ve yaşlı ayırt etmeksizin tüm bireyler için geçerlidir. Bu riski en aza indirmek yine bizlerin elinde. Kalbimizi ne kadar az yorarsak, diğer hastalıklarımızın tedavilerinde ne kadar duyarlı olursak, bu hayati öneme sahip hastalığın da üstesinden gelebiliriz.