Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Fazla kilo sorunu olan insanların en fazla araştırma yaptığı konulardan bir tanesi Ketojenik Diyet'in ne olduğu ve nasıl yapıldığıdır.

Ketojenik diyet nedir ve nasıl yapılır konusunda detaylı bilgi almak için pek çok araştırmalar yapılmaktadır. 1921 yılında Russel Wilder tarafından kullanılan ketojenik diyet epilepsi tedavisinde etkili olması için tasarlanmıştır. Günümüzde kilo vermek için tercih edilen uygulama ile pek çok başarı elde edilmektedir. 

Ketojenik Diyet Nedir?

Düşük oranda karbonhidrat ve yüksek miktarda yağ içeren diyet yöntemine ketojenik diyet denilmektedir. Bu diyet yöntemi kilo vermede olduğu gibi pek çok sağlık durumunda da olumlu etkileri olmaktadır. Yüksek miktarda yağ ve az miktarda karbonhidrat almanın esas olduğu bu diyet sistemi atkins ve düşük karbonhidrat diyet ile benzerlikleri bulunmaktadır. Ketojenik diyetinde kişinin günlük karbonhidrat alımı ciddi oranda sınırlandırılır ve bunun yerine yağ alması sağlanır. Karbonhidrat alımının azalması vücudun ketozis denilen bir metabolik duruma geçmesine sebep olur. Vücut enerji kaynağı olarak yağ yakmaya başlar ve karaciğerde yağlar ketonlara dönüşerek beynin kullanacağı enerji üretilmektedir. Ketojenik diyet çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar;

Standart ketojenik diyet,

Hedeflenmiş (Targeted) ketojenik diyet,

Yüksek proteinli ketojenik diyet,

Ketojenik diyetler arasında en çok standart yöntem tercih edilmektedir. Döngüsel ve hedeflenmiş keto diyetleri aletler ve vücut geliştirme ile uğraşan kişiler tarafından uygulanmaktadır. 

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyet yapmak için ilk olarak karbonhidrat alımının azaltılması ve yağ tüketiminin artırılması gerekir. Diyette uzak durulması gereken besinlerin takip edilmesinin daha kolay olması için ketojenik diyet listesi hazırlanmalıdır. Karbonhidrat içeriği fazla olan gıdaların tüketilmemesi gerekir. Bunlar;

Şekerli gıdalar,

Unlu ve nişastalı besinler,

Belirli meyveler,

Baklagiller,

Kök sebzeler,

Alkol, 

Sağlıksız yağlar,

Ketojenik diyette tercih edilecek gıdalar;

Et,

Yağlı balık,

Tereyağı,

Sağlıklı yağlar,

Bazı çeşniler,

Peynir,

Kuruyemişler,

Düşük miktarda karbonhidrat içeren sebzeler,

Yumurta gibi besinler diyet yaparken tüketilmelidir.