Koronavirüs aşısı başvuru şartları neler? Koronavirüs aşısı başvuru nasıl yapılır?

Koronavirüs aşısı başvuru şartları neler? Koronavirüs aşısı başvuru nasıl yapılır?

Koronavirüs aşısı tüm dünya tarafından merakla bekleniyor. Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs aşısı başvuruları başlatıldı. Çin’den getirilmiş olan koronavirüs aşısı öncelikle gönüllü olanlara uygulanacak.

Koronavirüs Aşısı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koronavirüs başvurusu yapmak için Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bildirimleri takip etmek gerekiyor. 15 Eylül 2020 tarihinde Türkiye’de üçüncü yani son faz çalışmalarına başlanan Covid-19 aşısı için gönüllü olmak isteyen 18 – 59 yaş aralığındaki kimseler Covid-19 aşıları için Sağlık Bakanlığı sitesinden ya da 0850 811 18 80 numaralı telefondan başvuru yapabiliyorlar. Başvurular için en önemli şartlardan birisini ise daha önce koronavirüs geçirmemiş olmak oluşturuyor. İlgili yaş aralığını ve koronavirüs geçirmemiş kimseler ilgili kanallar üzerinden başvuru yapabiliyorlar.

Koronavirüs Aşısının Yan Etkileri Var mıdır?

Tüm aşı çalışmalarında olduğu gibi koronavirüs aşısı yan etkileri bakımından da birtakım riskler bulunmaktadır. Çalışmaların önceki aşamalarından elde edilmiş olan bulgular kapsamında aşı ishal, ateş, bulantı, kas ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk gibi etmenlere neden olabilmektedir. Aşının yapıldığı bölgede ise ağrı, kızarıklık ve nadiren de şişlik ya da kaşıntı gibi etmenler görülebiliyor. Tüm bu riskler kapsamında aşı uygulaması sonrasında 30 dakika boyunca aşı yapılan kişilerin sağlık ekipleri tarafından gözetimi söz konusudur. Aynı zamanda kanın alınmış olduğu bölgede morarma ya da enfeksiyon riski de bulunmaktadır. Bu bakımdan günlük yaşamda birtakım aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Çalışmanın uygulandığı tüm katılımcılar ise yakından takip edilmektedirler.

Çalışmaya katılan gönüllerin koronavirüs kliniklerine girmelerine izin verilmiyor ve aşılar ayrı bölümlerde yapılmaktadır. Aynı zamanda covid hastaları ile aşı gönülleri hiçbir şekilde aynı yerde bulunmamaktadırlar. Çalışma ekibi aynı zamanda olası olumsuz durumların görülmesi halinde ilaç tedavisi de uygulayabilmektedir.

Koronavirüs Aşısı Ne Kadar Başarılı?

Bir aşının başarılı olması için üçüncü faz yani son deneme aşamasını da geride bırakması gerekiyor. Türkiye’de denenen aşılar için son aşama denemeleri yapılıyor ve koronavirüs aşırısı başarısı ölçülmeye çalışıyor. Elde edilen sonuçlara göre koronavirüs aşısı etkili olup olmadığı belirlenmiş olacak ve başarı sağlanması halinde geniş kesimlere uygulanacak.