Koronavirüs (Covid-19) test sonucu kaç saatte çıkar, E-Nabız PCR sonucu sorgulama

Koronavirüs (Covid-19) test sonucu kaç saatte çıkar, E-Nabız PCR sonucu sorgulama

Koronavirüs hızla yayılmada devam ederken pek çok kimse koroanvirüs test sonuçları çıkış tarihi ne kadar sürede olur diye merak ediyorlar. Türkiye’de ortalama günlük 110 bin civarında test yapılıyor ve test sonuçları e-nabız üzerinden öğreniliyor.

Koronavirüs Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Koronavirüs çok hızlı yayılmasına rağmen belirtileri tam olarak bilinmeyen, daha doğrusu koronavirüs belirtileri başka hastalıkların belirtilerine de benzediği için pek çok kişi tarafından bu belirtiler görüldüğünde virüs kapıp kapmadıkları merak ediliyor. Bunun için de koronavirüs testi yapılması gerekiyor. Testi yapan kimselerin, virüsten etkilenmemeleri için özel koruyucu ekipmanları ve sıkı önlemler alarak testleri yapmaları gerekiyor. Bu kimseler daha sonra burundan ya da genizden sürüntü çubukları ile örnekler alıyorlar ve kapalı ortamda dikkatli bir şekilde örnekler teste tabi tutuluyor. Bu esnada üst düzey güvenlik önlemleri alınıyor.

Koronavirüs Testi Kimler İçin Yapılır?

Koronavirüs testinin yapılacağı kimseler çoğunlukla ateş, öksürük, nefes darlığı olan kimselerden oluşuyorlar. Koronavirüs belirtileri arasında en yaygın olarak görülen belirtiler olan bu belirtilerin görülmesi halinde covid-19 PCR testi yapılmaktadır. Testin pozitif çıkması halinde ise kişiye gerekli sağlık önlemleri alınmaktadır. Testlerin yapılması aynı zamanda vaka sayılarının düşürülmesi ve salgının kontrol altında tutulması için de büyük bir önem taşıyor. Aynı zamanda bazı kimseler de yaygın olarak koronavirüs belirtileri görülmesi bile yine virüs testi olabilirler.

Test Sonuçları Kaç Saatte Çıkar?

Koronavirüs test sonuçları çıkma süresi en geç 36 saati bulmaktadır. Ancak genelde 24 saat içinde test sonucu öğrenilmektedir. PCR testinde aynı zamanda 1 – 3 saat arasında sonuç alınabilmektedir ve testin yapıldığı merkezin çalışma yoğunluğuna göre 24 saat içinde test sonuçları açıklanmaktadır.

Koronavirüs test sonucu öğrenme için ise kontrol yapılan sağlık merkezine gitme zorunluluğu bulunmuyor. Testin yapılması esnasında verilecek olan barkod numarası ile birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan e-nabız uygulaması üzerinden test sonuçları öğreniliyor. E-nabızdan sonuçları öğrenmek için ise e-nabız uygulamasına giriş yaptıktan sonra sistemde çıkan covid 19 test sonuçlarına girilmesi gerekiyor. Sonuçların sisteme girilmesinden sonra sonuçlar öğrenilecektir.