Koronavirüs uykusuzluğa da sebep oluyor

Koronavirüs uykusuzluğa da sebep oluyor

Prof. Dr. Yeşim Taşova koronavirüs salgını ile yeni keşfedilen bulgulara değindi. Taşova’ya göre uykusuzluk koronavirüsten kaynaklanıyor olabilir.

“Aşıdan Umutluyum”
Yeni koronavirüs salgını ile mücadele devam ediyorken özellikle Türkiye’de son dönemlerde vaka sayılarında artış görülüyor. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, ancak toplumun yüzde 60 – 70 oranında bu hastalığı atlatmasından ya da aşının bulunması ile birlikte salgının son bulabileceğini anımsattı.

 

Güvenilir olarak kullanılacak bir aşıda da bağışıklık kazandıracak iyi antikor oluşması ve antikorların koruyucu seviyede olabilmeleri için önemli noktalar olduğunu da söyleyen Taşova konuyla ilgili olarak “grip aşısını her yıl yaptırmak zorundayız çünkü vücut yapısında önemli değişikliklere neden olan mutasyonlar meydana geliyor. Bir önceki aşı diğerini tam olarak kapsamıyor. Koronavirüs için de böyle olup olmayacağını zamanla öğreneceğiz. Ben aşı çalışmalarından umutluyum, güzel sonuçlar geliyor,” dedi.

 

Koronavirüste Yeni Bulgular Saptandı
Aynı zamanda Taşova, koroanvirüs ile ilgili olarak yeni ve değişik yapıda nörolojik bulguların da görüldüğünü belirtti. Taşova; “koronavirüs uykusuzluktan beyin iltihabı olarak adlandırılan ensefalit, menenjit gibi tablolarla da ilişkilendiriliyor. Gullian Barre Sendromu denilen bir sinir sistemi rahatsızlığı da başka tablolara eklendi. Fakat nörolojik tutulumlar çok daha ciddi seviyede. Değişik deri döküntüleri ortaya çıkarmaya başladı. Örnek olarak covid baş parmağı diye adlandırılan, parmakta kızarıklık ve şişlik de görülmeye başlandı. Bu tespitler, vakanın çok görülüp ve vakanın çok dikkatli seyredilmesi ile tespit edilen bulgular,” şeklinde konuştu. Taşova ayrıca virüsün tat ve koku duyguları üzerinde de azalmalara neden olduğunu belirterek virüsün pek çok belirtisinin olduğuna dikkat çekti.