Koronavirüse yakalanan hastaların tekrar hasta olmaları yüksek ihtimal

Koronavirüse yakalanan hastaların tekrar hasta olmaları yüksek ihtimal

Bilim insanları tarafından koroanvirüse yönelik yapılan bir araştırma, ortaya tehlikeli sonuçları çıkardı. Yapılan araştırmaya göre virüse yakalanarak iyileşmiş kişilerde kısa süreler içerisinde hastalık belirtileri tekrar görülüyor.

Hastalığı Atlatanlara Kritik Uyarı
Koronavirüs salgını tüm hızıyla devam ediyorken, Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma salgına yönelik önemli veriler paylaştı. Yapılan açıklama kapsamında virüse yakalananlar virüse karşı bağışıklık kazanmıyor. Virüsün ilk çıktığı günlerden bu yana sık olarak değinilen bağışıklık kazanma durumu, yapılan araştırma ile düşük bir ihtimal olarak beliriyor.

 

Bilim insanları tekrarlama gösteren enfeksiyon risklerini araştırmak için yaptıkları çalışmada, kısa bir süredir yayılmış olan Covid-19 yerine hafif soğuk algınlığına neden olan dört koronavirüs türlerini incelediler. Toplamda 513 kan örneği üzerinde yapılan antikor miktarı analizlerine göre virüsün bir yıl ya da daha kısa süre içinde yeniden aynı hastaya bulaşabildiği ortaya çıktı. Yapıları olarak büyük ölçüde farklılık taşıyan tüm virüs türleri için de aynı sonuçlara ulaşıldı. Araştırmacılar arasında ise elde edilen sonucun Covid-19 için de geçerli olduğuna yönelik genel bir kanı hakim. Araştırmacılar ayrıca virüse yakalanan ve iyileşmiş kimselerin hastalığa karşı bağışıklık kazandıklarını düşünmemeleri gerektiğini, gerekli önlemlere uymaya devam etmelerini belirtiyorlar.

 

Vaka Sayıları Artıyor
Öte yandan dünya genelinde koronavirüse bağlı vefat ve vaka sayılarında da artış görülüyor. Dünyada aktif olarak tedavisi süren 7 milyon 3 bin 776 aktif vaka bulunuyor. En fazla vakanın kaydedildiği ABD’de ise 6 milyon 685 bin 765 kişide koronavirüse rastlanıldı. ABD’nin yanında vaka sayılarının 250 bini geçen ülkeler de sırasıyla; Hindistan, Brezilya ve Rusya şeklinde devam ediyor. Virüsün etkisinin nasıl geçeceği ve çalışmalarının yürütülen aşıların etkili olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.