Kronik hastaların raporları devam edecek

Kronik hastaların raporları devam edecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada kronik hastaların 1 Ocak itibariyle dolacak sağlık raporları ve reçetelerinin ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar devam edeceği ifade edildi.

Raporların Süresi Devam Edecek

Bakan Selçuk tarafından yapılan yazılı açıklamada kronik hastalığı bulunan hastalara sevindirici haber geldi. Bakan açıklamasında, koronavirüs mücadele kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu önlemleri dahilinde, normalleşme adımlarının atıldığı süreçte de kronik hastalığı bulunanların 1 Ocak itibariyle sağlık raporlarının ve reçetelerinin dolması halinde, reçete ve raporlarının yapılacak ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacağı ifade edildi. Bakan sözlerine ayrıca “bu şekilde kronik hastalığı sebebiyle sağlık kuruluna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzeme almakta olan hastaların, yeniden reçete düzenletmelerine gerek kalmayacak,” şeklinde devam etti.

İlaç ve Tıbbi Malzeme SGK Tarafından Karşılanıyor

Açıklamasında Bakan Selçuk, kronik hastalığı olanların ve yüksek risk grubunda olanların reçete yazdırmaları için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğunun ortadan kalktığına işaret etti. Buna göre bu süre içerisinde tüm ilaç ve tıbbi malzeme bedellerinin de ücretleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacak. Bu bakımdan, daha önce 1 aylık süreler kapsamında verilen ilaçların da 3 aylık olarak verilmeye devam edeceği de belirtildi.

Selçuk, kronik hastalık taşıyanların, kronik hastalıkları nedeniyle idari izinli sayılanların, ilaç ihtiyaçlarının da karşılanması için 1 Ocak tarihinden itibaren MEDULA sisteminde kayıtlı olan raporların kullanılacağını ve geçerli olacağını anımsattı. Bunun yanında engelli ve yaşlı aylığı ile evde bakım kapsamında verilen yardımlar için de süreli engelli raporu bulunmakta olan hastaların da halihazırdaki mevcut raporları da bakanlık tarafından yapılacak ikinci bir duyuruya kadar geçerlilik taşıyacak.