Kulak temizliği nasıl yapılır?

Kulak temizliği nasıl yapılır?

Vücut tarafından salgılanan doğal bir sıvı olan kulak kiri esasında bir kir değil kulağın sağlıklı olmasını sağlayan bir sıvıdır. Fakat özellikle kulak temizleme çöpleri ile yapılan temizlemeler kulak sağlığı için önemli zararlar verebilmektedir.

Kulak Kiri Nedir?

Kulak kiri tanımı itibariyle her ne kadar kir olarak algılanmasına karşılık kulak için oldukça yararlı bir sıvıdır. Dış kulak yolundan salgılanan serumen isimli salgı kulak kiri olarak bilinmektedir. Ancak bu salgı kulak yolunun hafif nemli ve kaygan olmasını sağladığı gibi kulak zarını da dışarıdan gelecek olan bakteri ve toz parçacıklarına karşı korumayı sağlamaktadır. Salgının temizlenmesi sonucunda kulak zarı zararlı etmenlere karşı savunmasız bir halde kalmaktadır. Serumen sıvısı zamanla kulağın iç kısmına giren zararlı parçacıkları tutarak katılaşmaktadır. Görevini tamamlayan sıvı da kulaktan dışarıya doğru atılır. Bu durum ise kulak kiri olarak adlandırılmaktadır.

Kulak Kiri Neden Oluşur?

Kulak kiri oluşumu her insanda kulak zarının korunması için bulunmaktadır. Esasında bu sıvı kulak içindeki görevini tamamlamış ve dışarıya atılmış olan vücut salgısını göstermektedir. Bu salgı sürekli olarak kulak zarının korunmasına etki etmektedir. Havada dolaşan ve kulak zarına zarar verebilecek olan parçacıkları yakalayarak daha sonra sıvı halinde kulaktan atılmasına olanak tanımaktadır. Genelde daha çok görülmesinin sebebi tozlu ve kirli ortamlarda çalışanlarda, denize sık girilmesi, dış kulak yolunda olan yapısal darlık, işitme cihazı ya da kulaklık gibi araçların kullanılması, kulağın sürekli olarak cisimler ile temizlenmeye çalışılması bu kirlere neden olmaktadır.

Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu etmenler yüzünden kulak temizliği yapmak için belirli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Kulak temizleme çubukları esasında atılması gereken sıvının tekrar kulak zarına doğru itilmesine neden olacakları için tehlikeli olabilmektedirler. Bu yüzden enfeksiyon risklerini arttırırlar ve kulakta sıvının daha çok birikmesine neden olurlar. Doğru kulak temizliği yapmak için kullanılacak olan araçlar kulak deliğine sokulmamalıdır. Kenar kısımlarından yani sıvının gözden kaybolacak şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Kulak deliğinin içinde kalan kısımdaki sıvıyı almak ya da almaya çalışmak kulak zarı başta olmak üzere kulak sağlığına zarar vermektedir.