Kusma neden olur? Mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir?

Kusma neden olur? Mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir?

Bulantı ve kusma problemi kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Hayatınız boyunca birden fazla şekilde ve farklı nedenlere dayanan bulantı ve kusma sorunu ile uğraşırsınız.

Bazen altında yatan sebep çok ciddi olsa da bazen de küçük problemler sebebi ile ortaya çıkabilir. İşte bu noktada en çok merak edilen kusma sebepleri, bulantı ve kusma ile nasıl başa çıkılır, çocuklar açısından kusma sorunu ve bu promlem karşısında ne zaman hekime başvurulmalı gibi soruların yanıtlarını sizler için hazırladık.

KUSMAYA SEBEP OLAN ETKENLER

Kusmanın beyin tarafından size gönderilen sinyaller neticesi olduğunu biliyor muydunuz? Aslında kusma eylemi vücutta barınmaya çalışan herhangi bir zarar maddenin vücut tarafından dışarı atılmaya çalışılması ile ortaya çıkar. Kusmadan önce mide bulantısı olsa da bazı durumlarda bulantı olmadan da kusma meydana gelebilir. Hamilelik, alkol alımı sonrası, araçla seyahat, böcek ısırması, güneşten etkilenme gibi sebepler ile kusma eylemi gerçekleşebilir.

MİDE BULANTISI VE KUSMAYI İYİLEŞTİRMENİN YOLLARI

Mide bulantısı ve kusma gibi durum yaşıyorsanız;

Burnunuzdan derin nefes alıp, ağızdan verin,

Tuzlu kraker yiyerek özellikle sabah bulantılarınızı kesmeniz mümkün olabilir,

Apükresür yani bileklere ya da avuç içine basınç uygulayın,

Sıvı tüketimini arttırın, ancak yavaş yavaş sıvı tüketmeye özen gösterin,

Nane çayı, limonata, zencefil içerikli gazoz tüketin,

Karanfil çayı ve rezene çayı tüketin.

Kusmayı durduran ya da önleyen ilaçlar kullanın,

Kusma ile birlikte seyreden ishal vakalarında vücudunuzu susuz bırakmamaya özen gösterin. Ayrıca, muz, prinç, elma püresi, beyaz ekmek ile yapılmış bir dilim tost yenilebilir.

Mide bulantısı, kusma ve ishal eğer tüm bu olayların meydana geldiği sırada ilaç kullanıyorsanız, ilaca bağlı yan etkiler sebebi ile de meydana gelebilir. Bu sebeple kullandığınız ilaçlar ile birlikte durumu doktorunuz ile paylaşmanızda yarar bulunmaktadır.

ÇOCUKLARDA KUSMAYA NE İYİ GELİR?

Çocuklarda, özellikle de bebeklik döneminde kusma oldukça büyük hayati riskler oluşturabilir. Çocuğunuzun kusması esnasında hava yolunun açık olması bu tehlikeyi azaltacaktır. Bu sebeple de bebeklerin sürekli olarak yan yatırılması önemli bir husustur. Çocuklarda kusma esnasında sıvı kaybı daha fazla olmaktadır. Bu sebeple küçük miktarlarda sık olarak su içirilmesinde fayda bulunmaktadır. Ayrıca, doktor tarafından önerilmediği müddetçe çocuklara ilaç vermekten de kaçınılmalıdır. Bulantı ve kusma sorunu artarak devam ediyor ise en yakın sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır.

KUSMA VE MİDE BULANTISINDA NE ZAMAN DOKTORA GİDİLMELİ?

Mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin büyük bir bölümü sağlık kuruluşuna başvurmadan evde uygulanan basit yöntemler ile geçse de bazı durumlarda hekim kontrolü önemli olmaktadır. Örneğin;

Yetişkinlerde iki, bebek ve çocuklarda bir günden uzun süren kusmalarda,

Kusma problemi her gün olmasa dahi bir ay gibi bir süredir bulunuyorsa,

Kusma hızlı kilo kaybına yol açıyor ise,

Göğüste ağrı,

Dayanılamayacak ölçüde karın ağrısı,

Görmede bulanıklık,

Baş dönmesi ve akabinde bayılma,

Vücut ateşinin yükselmesi,

Ense ve boyun bölgesinde sertlik meydana gelmesi,

Ciltte nem ve soğukluk,

Yüksek baş ağrısı sorunu,

Yenilen ve içilen tüm gıdaların 12 saat içerisinde istifra yolu ile atılması,

Gibi sorunlar yaşanıyor ise vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Hekim tarafından tavsiye edilmeyen ilaç alınmalarından kaçınılmalıdır, hamilelik şüphesi bulunuyor ise sağlık kuruluşunda bu durumun hekime aktarılması gerekmektedir. Mide bulantısı, kusma ve ishal gibi durumların ana sebebi hekim tarafından tespit edildikten sonra gerekli bir tedavi yöntemi bulunuyor ise tedaviye uyum sağlanmalıdır.