Liposuction nedir? Liposuction nasıl yapılır ve zararı varmıdır?

Liposuction nedir?  Liposuction nasıl yapılır ve zararı varmıdır?

Aşırı şişmanlık yani obezite gibi sorunları olmayanlar ancak zayıflama yöntemi ile giderilmeyen yağların alınması ve vücuttan uzaklaştırılması işlemlerine Liposuction denilmektedir. Cerrahi yöntem sayesinde Liposuction zayıflamak mümkün olmaktadır.

Liposuction Nedir?

Zayıflama ile gitmeyen kiloların alınması için uygulanan cerrahi yönteme Liposuction uygulaması denilmektedir. Temelde bir cerrahi yöntem olan Liposuction, yaygın olarak yağ aldırma yöntemi olarak da bilinmektedir. Bu uygulama kapsamında basen, kalça, karın, bel ve diz gibi ısrarcı yağlanmaların önüne geçilmektedir. Liposuction çeşitli yöntemler ile akışkan hale getirilmiş olan yağ dokularının vakum ile alınmasına işlemine dayanmaktadır.

Liposuction Kimler İçin Yapılır?

Liposuction yapılacak kimseler uzman doktor görüşü ile belirlenmektedir. Yöntem ile bilinmesi gereken en önemli nokta Liposuction yöntemi bir zayıflama yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Sadece bölgesel olarak incelmeyi ve inatçı yağların alınmasını içermektedir. Böylece vücut hatlarının daha düzgün bir hale gelmesine olanak tanımaktadır. Böylece dirençli yağlanmaların önüne geçilmektedir. Dirençli yağlanmanın dışında kilo sorunu görülüyorsa bu durumda kilolardan kurtulmak için spor ve diyet yöntemleri tercih edilmelidir.

Liposuction uygulaması herhangi bir sağlık sorunu olmayan, hamile ya da yeni doğum yapmış olmayan herkes için uygulanmaktadır. Fakat diyabet, kalp hastalığı ve benzeri sağlık sorunları olan kimselere yapılmadan önce gerekli olan testler yapılmaktadır. Uygulanan testler sonrasında risk faktörleri belirlenmekte ve buna göre Liposuction uygulaması yapılmaktadır. Yaş olarak da herhangi bir sınır bulunmasa da uygulamayı yapmak için ileriki yaşta olan kimselere uygun bulunmamaktadır.

Liposuction Tekrar Kilo Aldırır mı?

Liposuction kalıcı kilo aldırma yöntemi değildir bu yüzden Liposuction yapılması sonrasında tekrardan kilo almak mümkündür. Kilo almamak için beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli, diyet ve egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir. Eğer sıklıkla kilo alma durumu söz konusu ise bu durumda yapılacak uygulama çok fazla başarı sağlamamaktadır. Aynı şekilde yağlanmanın yanında deri sarkmaları da görülüyorsa Liposuction yöntemi deri sarkmalarını gidermek için faydalı değildir. Özellikle doğum yapan kadınlarda görülen karın duvarı sarkmaları Liposuction yöntemi ile giderilmez, bunun yanında selülit gibi durumlardan da kurtulmayı sağlamamaktadır, sadece bölgesel yağların alınmasına neden olur.