Makattan neden kan gelir? Makattan kan gelmesinin sebepleri

Makattan neden kan gelir?  Makattan kan gelmesinin sebepleri

Makattan kan gelmesinin altında yatan sebepler ve tedavi süreci ile ilgili olarak merak ettiğiniz konuları sizler için derledik.

Eğer siz de makattan gelme problemi ile karşı karşıya iseniz bu durumu derhal hekiminize bildirmeli, problemin kaynağının araştırılması için sağlık kuruluşundan destek almalısınız.

 

MAKATTAN KAN GELMESİNİN SEBEPLERİ

Makattan kan gelmesinin sebeplerine değinmeden önce makattan kan gelmesi nedir? Bunu öğrenmekte yarar bulunmaktadır. Makat ve etrafında yer alan perianal bölge olarak bölgede kanama meydana gelmesi makattan kan gelmesinin en basit tanımını oluşturmaktadır. Çoğu zaman bu durum herkesten saklanır ve kişi doktora gitmek istemez. Bu kadar basite alınan makattan kan gelmesi durumunun araştırılması neticesinde ciddi hastalıklardan kaynaklı olabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır. Özellikle üreme organları ve makat gibi bölgelerdeki rahatsızlıkların kendiliğinden geçmeleri beklenmektedir. Ancak, bu tedavisiz mümkün olmamaktadır. Geçmiş gibi görünse de sürekli tekrarlayan bir hal almakta ve durum iyice ciddi boyutlara ulaştığında gidilen doktor hiç bir şekilde fayda sağlayamamaktadır.

Herhangi bir problem yokken kabızlık gibi bir sorun yaşamaya başladıktan sonra tuvalete gidildiğinde gerek zorlanma, gerekse normal bir şekilde dışkı yapma durumunda kanama görülebilir, tuvalet kağıdında rastlanabilir, bazen de iç çamaşırına bulaştığında fark edilebilir. Özellikle hemoroid olarak bilinen rahatsızlık neticesinde sıklıkla karşılaşılan bir durum olup, bunun için kaynağın kesin tespiti neticesinde gerekli tedavi süreci başlatılmaktadır. Makattan kan gelmesinin sebepleri aşağıda açıklanmıştır.

Hemoroit; Anal bölgede genişleyen damarların meydana getirdiği rahatsızlıktır. Kabızlık, hareketsiz yaşam, hamilelik, doğum gibi olaylar tetikleyicidir.

Anal Fissür; Makat çıkışında meydana gelen yara anlamını taşır. Gebelik, doğum, kabızlık, ülseretaif kolit ise bu durumun önemli tetikleyicilerindendir.

Anal Apse;Makat çevresindeki şişliği ifade eder. İshal, crohn hastalığı, tüberküloz, diyabet gibi hastalıklar önemli tetikleyicilerdendir. Ağrı, kaşıntı, makattan kan gelmesi gibi önemli şikayetleri bulunmaktadır.

Kalın Bağırsak Polipleri; Bağırsağın iç bölgesinde bulunan anormal dokuları ifade eder. Hareketsizlik, obezite, stres, sigara kullanımı önemli tetikleyicilerdir. Tedavi edilmemesi kolon kanserine kadar yol açabilmektedir.

İrritabl Bağırsak Sendromu; Bir diğer adı husursuz bağırsak sendromu olan bu rahatsızlık ishal, kabuzluk, stresli bir yaşam önemli tetikleyicilerdir.

Rektum Kanseri;Rektumda bulunan polipler ile meydana çıkan hastalıktır. Kabızlık, ishal, kilo kaybedilmesi gibi durumlar hastalığı daha da tetiklemektedir.

 

MAKATTAN KAN GELMESİNDE TEDAVİ SÜRECİ

Makattan kan gelmesi sorununu yaşayanların büyük bir bölümü kanser olup olmadığını araştırmak ister. Böyle bir problem ile karşı karşıya kalındığında ilk yapılması gereken durumun kendiliğinden ortadan kalkmasını beklemeden, en yakın sağlık kuruşuna başvurmaktır. Hekim tarafından gerekli tanı yöntemleri kullanıldıktan sonra, teşhis eğer kanser noktasında ise erken tanı sayesinde atlatmak mümkün olabilir. Bu sebeple önemsiz küçük kanamalar, zorlanmadan olmuştur gibi düşünceler burada sizi oldukça büyük yanlışlara düşürebilir. Basit bir hemoroit sorunu ile karşı karşıya iseniz dahi doktora gitmekten çekinmemelisiniz. Doktor tarafından sizlere sunulan ilaç tedavilerini doğru uygulamanız iyileşme sürecinizi önemli ölçüde etkileyecektir. İlaçların belirlenen miktar ve sürede kullanılması halinde tedavinin cevap vereceği unutulmamalıdır. Son kullanım tarihi geçmiş olan ilaçların kullanılmaması sorunun her tekrarlayışında tekrar hekime başvurulması gerekmektedir. Sorunun kaynağı değişmiş, farklı bir hastalıktan dolayı vücudunuz sinyel veriyor olabilir. Sağlığınızı önemsediğiniz sürece yaşam kaliteniz artacaktır. Yaşamsal fonksiyonlarımızı yerine getirirken acı çekmektense, bir an önce tedavi altına alınmak daha doğrudur.