Meme ağrısı neden olur? Meme ağrısı nasıl geçer?

Meme ağrısı neden olur? Meme ağrısı nasıl geçer?

Kadınların yaşadıkları bazı fizyolojik olaylar, adet, hamilelik, bebek emzirme gibi dönemler de ve hormonsal nedenlerde dolayı meme ağrısı şikayetleri artabilir.

Meme ağrısı göğüs duvarının kaslarının önündeki meme dokusunda oluşur. Meme salgı bezleri gerekli hormonların fizyolojisine göre değişimler gösterebilir. Bu durum normal süreçler içinde oldukça olağandır. Ancak bazı durumlarda lenf bezleri içeren memenin yapısındaki sorunlar birçok probleme neden olabilir.

Östrojen ve progesteron hormonlarının memeye ait olan süt üretimi işlevinin yanı sıra adet döngüsü, emzirme ve gebelik gibi durumlar nedeniyle de yapısal farklılaşmalara neden olduğu bilinmektedir.

Meme Ağrısı Kanser Belirtisi Mi?

Adet döngüsü, hamilelik ve emzirme dönemi dışındaki meme ağrıları birçok kişinin paniklemesine neden olur. Memede ağrı son yıllarda tüm dünyada artış gösteren meme kanseri vakalarının belirtisi olarak düşünülebilir. Ancak meme kanseri, genelde ağrı gibi belirtiler olmadan gelişmektedir. Bu yüzden memede ağrının genel belirtilerinden olarak  kanser düşünülmemelidir.

Memede kızarıklık ve ödem gibi durumlarda ağrı görülebilir. Ayrıca iltihaplanma ve akıntı, kanama gibi sıvıların gelmesi durumu söz konusu olursa bir meme cerrahisi uzmanına danışılması gerekecektir. Meme dokusunda kitle hissedilmesi halinde de doktorunuza danışabilirsiniz.

Meme Ağrısı Nasıl Geçer?

Öncelikli olarak meme ağrısı nedeni araştırılır. Altta yatan durum ele alınır. Bu şekilde tedavi ve teşhis süreci başlar. Hekim gerekli gördüğü durumlarda ultrason, Mamografi ve laboratuvar tetkikleri gerekebilir. Eğer hastalıksal bir sorun yoksa, meme ağrısının azalması için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Hormon içeren ilaçlar tüketmemek

Meme büyüklüğüne uygun sütyen kullanmak

Kafein tüketimini azaltmak

Egzersiz yaparken spor sütyenler tercih etmek

Bazen de iltihaplardan kaynaklanan ağrılar söz konusu olabilmektedir. Bu durumda anti inflamatuvarlar tercih edebilirsiniz. Özellikle egzersiz ya da ateşli hastalık kaynaklı ağrıların giderilmesinde tercih edilen ilaçlar meme ağrısının giderilmesi için kullanılmaktadır.

Memede ağrıların azalması için kişinin çok büyük memesi varsa küçültme operasyonu yaptırabilir. Bu şekilde boyun, sırt ve meme bölgesindeki ağrılar büyük ölçüde ortadan kalkar. Özellikle yaş ilerledikçe bu ağrıların artması söz konusu olduğundan hekime danışılması uygun olacaktır.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.