Mide üşütmesi nasıl geçer? Mide üşütmesine iyi gelir?

Mide üşütmesi nasıl geçer? Mide üşütmesine iyi gelir?

Halk arasında soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durulması söylenir. Mide üşütmesi bilinenin aksine hasta kişi ile enfekte olmaktan, kontamine olarak bilinen yiyecek ve sulardan bulaşan bir hastalıktır.

Bu sebeple mide üşütmesi hakkında doğru bilinen yanlışlar ile birlikte mide üşütmesinde etkili olan faktörler, belirtileri tanı ve tedavi yöntemleri üzerinde durmayı uygun bulduk. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde hastalık ile ilgili daha bilinçli bir birey olmanızı hedefledik.

 

MİDE ÜŞÜTMESİNDE ETKİLİ OLAN FAKTÖRLER

Virüs kaynaklı bulaşıcı bir bağırsak hastalığı olan mide üşütmesi her bireyde aynı reaksiyonlara sebep olmaz. Buradaki kriter bireylerin yaşı, bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Eğer bağışıklık sisteminiz zayıf ve yaşınız belirlenen yaş aralıklarında ise sonucu hayati tehlike oluşturabilecek olan bu hastalık ile ilgili olarak daha bilinçli olmanızda yarar bulunmaktadır.

Noravirüsler, rotavirüsler tabirlerini duymuş olabilirsiniz. Norovirüsler, hem çocuk hem de yaşlılar üzerinde etkili olan, gıda kaynaklı olarak hızlı bir bulaşı gösteren mide üşütmesinde etkili bir faktördür.

Rotavirüsler ise, Özellikle çocuklarda ellerini virüslü bir alana deydirdikten sonra ağzına getirmesi ile bulaşan viral bir bağırsak enfeksiyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle bebek ve çocuklarda görülme olasılığı bu sebeple yüksektir. Özellikle kabuklu deniz ürünleri başta olmak üzere, çiğ kalmış ya da az pişmiş olan istiridye de hastalığın önemli unsurlarındandır. Kirli içme sularının tüketilmesi, tuvalet gibi alanların kullanımı sonrasıda el hijyenine dikkat edilmemesi de yine virüsün bulaşmasını hızlı bir şekilde sağlamaktadır.

 

MİDE ÜŞÜTMESİ BELİRTİLERİ

Mide üşütmesi olarak nitelendirilen virüs kaynaklı bu hastalığı yaşayanların tarif etmiş olduğu sıklıkla görülen belirtileri tanımak, hastalığın kendinizde olduğunu anlamanız açısından önem arz etmektedir. İşte belirtiler;

Karında ağrı,

Sulu ishal,

Kramplar,

Hafif ateş,

Kaslarda ve başta görülen ağrı.

Virüs ile temastan yaklaşık iki gün sonrasına kadar olan zaman dilminde bu belirtiler meydana çıkabilir. Bazen kendiliğinden iyileşen hastalık on gün gibi bir süre devam edebilir. Hastalığın iyileşmemesi ve giderek şiddetlenmesi neticesinde eğer şu belirtileri yaşıyorsanız acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

İki günden fazla süren kusma şikayeti,

Kusmada kan görülmesi,

Ağız kuruluğu, sıvı kaybı

Dışkıda kan görülmesi,

40 dereceyi aşan ateş

Çocuklardaki belirtiler ise şu şekilde ortaya çıkar.

38.9 ve üzerinde seyreden ateş,

Uyuşukluk ve sinirlilik hali,

Ağrı,

Kanlı ishal,

Vücudun susuz kalması,

Bebeklerde ise şu belirtilere dikkat!

Bir saatten fazla kusma,

Altı saatten fazla bezini ıslatmama,

Kanlı ve şiddetli ishal,

Bıngıldak çökmesi,

Gözyaşı olmadan ağlama,

Uyku yoğunluğu ve tepkisizlik.

Bu belirtilerin görülmesi halinde vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

 

MİDE ÜŞÜTMESİ TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Mide üşütmesine benzer şikayetler ile sağlık kuruluşuna başvurulduğunda hekim tarafından tahliller istenir ve fiziki muyane gerçekleştirilir. Tahlil sonuçlarına göre tanı konulduğunda ise nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağına ilişkin planlama yapılır. Bu planlama çerçevesinde, virüs kaynaklı mide üşütmesi tedavisinde antibiyotik içerikli ilaçlar verilmez. Bunun yerine dinlenme, bol su tüketimi, muz, kızarmış ekmek, prinç gibi gıdaların tüketimi tavsiye edilir. Bulantı gibi durumların ilerlememesi adına bulantı kesici ve ağrı kesici ilaç uygulamaları ise tamamen hekim tarafından uygun görülür ise yapılır. Bu sebeple daha önce mide üşütmesi hastalığı geçirmiş bir başkasına verilmiş ilaçların kullanımından uzak durulmalı, doktor kontrolünde hastalığın iyileşmesi izlenmelidir.