MRNA aşı ve İnaktif aşı nedir? MRNA aşı ve İnaktif aşı arasındaki fark nedir?

MRNA aşı ve İnaktif aşı nedir? MRNA aşı ve İnaktif aşı arasındaki fark nedir?

Korona virüsünden dolayı birçok insan hayatını kaybetmektedir. Bu virüsü durdurmak için de inaktif virüs aşısı bulunmuştur.

İki tür aşı vardır. Biri canlı aşı diğeri de inaktif aşıdır. Bu aşılar canlı ya da inaktif etken içermelerinden dolayı bu isimleri almıştır. Korona virüsün ortadan kaldırılması için de çeşitli aşı deneyleri olmuştur. En sonunda da inaktif aşının tedavide olumlu sonuç verdiği gözlemlenmiştir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca inaktif aşının temin edileceğini duyurmuştur.

Mikroorganizmaların fiziksel ya da kimyasal yollar ile öldürülmesi sonucu ortaya çıkan aşıya inaktif aşı denmektedir. Tüm mikroorganizma tiplerinde ekzojen antijen olarak algılanmaktadır. Canlı aşılara göre bağışıklık süresi daha kısa olsa da tedavisi olumlu sonuç vermektedir.

MRNA Ne Demek?

Açılımı mesajcı RNA olan mRNA, sentezlenmesi gereken proteinin, amino asite karşılık gelen kimyasal bir şifreyi taşımaktadır. Bir molekül olan mRNA, DNA’da sentezlenmektedir. Aynı zamanda ribozom organelinde protein sentezi yapıp protein kodlayıcı bilgi taşıyan bir moleküldür.

MRNA Aşısı Nedir?  

Korona virüsünden dolayı dünya çapında hayat durmuş bulunmakta. İnsanların maskesiz dışarı çıkmaları yasaktır ve insanların birbirlerine teması sonucu kolayca bulaşılabilen bir virüstür. Bu yüzden de dünya çapında birçok bilim insanı virüsün ortadan kalkması için aşı çalışması yapmıştır. Birçoğu olumsuz sonuçlansa da son zamanlarda olumlu yanıt veren aşılar bulunmuştur.

Ülkemizde hızla yayılan ve ciddi oranda vakaya sebep olan korona virüs gittikçe daha da yayılmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için çeşitli önlemler alınsa da bu önlemler yeteri kadar olumlu sonuç vermemektedir. Sadece ülkemizde değil dünya çapında sorun olan bu virüsün tedavisi için sonunda aşı bulunmuştur. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada bu aşıların yakında ülkemize geleceğini ve bu aşıların temini için imzaların atıldığını söylemişti. Bu aşılardan biri de mRNA aşısıdır. Bu aşı mRNA’ya etki eden bir aşıdır ve korona virüsünün tedavisinde kullanılması için ortaya çıkmıştır. Yakın bir zamanda ülkede isteyen kişilere aşı yapılacağını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca virüsten tamamen kurtulmak için önlemlerin de alınmasına devam edilmesi gerektiğini de söylemiştir.