Mustafa Necmi İlhan: “Ev partileri vaka sayısı arttırıyor”

Mustafa Necmi İlhan: “Ev partileri vaka sayısı arttırıyor”

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tarafından yapılan açıklamada İstanbul’da koronavirüs vakalarının artmasında ev partilerinin etkisi olduğu belirtildi.

Ev Partilerine Karşı Uyarı

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün yapılan İstanbul’da vaka sayılarının artış açıklaması üzerine gündemi değerlendirdi. İlhan, İstanbul ve Bursa’da vaka sayılarının artmasının nedenlerine şu şekilde değindi; “İstanbul ve Marmara bölgesinde, çevrede çok sayıda tatil beldesi bulunduğu için insanlar hafta sonu tatillerini geçirmek istiyorlar. Ankara’daki yurttaşlar çoğunlukları gelir açısından orta sınıfa mensup oldukları için tatillerinde memleketlerine gidiyorlar. İstanbul’da ise sosyal yaşam hiç kesilmiyor, Ankara böyle değil, en fazla hafta sonu bir araya geliyorlar ama görüldüğü kadarıyla İstanbul’daki sosyal faaliyetler, özellikle hafta sonu eğlenceleri, ev partileri vakaları açık bir şekilde arttırıyor,” dedi.

 

Ankara’da Yüzde 4 Artış

Aynı zamanda Prof. İlhan Ankara’daki vaka sayılarını da değerlendirdi. İlhan’a göre Ankara’da geçen Eylül ayına kıyasla yüzde 50 – 60’lık oranında vaka sayılarında bir azalma söz konusu. İlhan özellikle hafta başından itibaren ise yüzde 4 ve 5 arasında bir artış olduğunu belirtti. Konuyla ilgili olarak da “dikkatle ve yakından süreci takip ediyoruz. Ankara’da çok yoğun filyasyon yapıldığı için salgının üstesinden gelinmişti. Bu bakımdan asıl salgın ile mücadelenin anahtarı da filyasyon yani sahadaki temaslılarının engellenmesi. Ankara’da kapalı alanlarda bulunmak ise evlerde cam açılmamasından kaynaklı bir artış söz konusu olduğu görülüyor,” şeklinde konuştu ve vakaların artmaması için herkesin önlemleri elden bırakmamasını yineledi.