Oxford Üniversitesi'nde aşı çalışmaları durduruldu

Oxford Üniversitesi'nde aşı çalışmaları durduruldu

Sağlık Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteren Bilim Kurulu içinde yer alan Prof. Dr. Ateş Kara, Oxford Üniversitesi’nde bir süredir sürdürülmekte olan koronavirüs aşının çalışmalarının beklenmedik bir yan etki sebebiyle şimdilik durdurulmuş olduğunu açıkladı.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Ateş Kara’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından bir süredir yürütülen koronavirüs aşısı çalışmasının deneklerden birisinde görülen yan etki nedeniyle durdurulduğunu belirti. Kara gönderisinde “Klinik çalışma döneminde AZD1222 olarak adlandırılan aşı çalışması beklenmedik bir etki nedeniyle şimdilik durduruldu. Tüm veriler incelenmeye alındıktan sonra beklenmedik etkinin ciddiyetinin ve ne olduğuna dair değerlendirme yapılarak, devam kararı alınabilecek,” sözlerine yer verdi.

Kara ayrıca açıklamalarında “katılımcı sayısının yüksek olması halinde görülen sorunların örneğin aşı olan kişinin kanser tanısı alması aşı uygulandıktan sonra olması halinde, aşı ile durum ilgili olmasa bile durum araştırılır ve öyle devam edilir,” ifadelerini kullandı.

Aşı Çalışması Durdu

Bir süredir İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi ile birlikte koronavirüs için aşı çalışmalarını yürüten AstraZeneca firması, klinik denemelerde üçüncü aşama olarak adlandırılan seviyeye geçmişlerdi. Ancak üçüncü yani son aşamada potansiyel aşının denenmiş olduğu bir İngiliz katılımcının ciddi yan etkiler göstermesi üzere aşı çalışması durduruldu.

Yan etkilerin neler olduğuna dair henüz net bir açıklama bulunmuyor ancak firma tarafından yapılan açıklamada “güvenlik verilerini gözden geçirmek adına çalışmalara ara verildi,” ifadelerine yer verildi. Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği virüs aşısı firmanın bu zamana kadar en çok ön sipariş almış ürünü olarak biliniyordu. Aynı zamanda firma geçen aylarda aşının yıl sonunda hazır olacağını ve herkesin rahatlıkla aşıdan yararlanabileceğini de açıklamıştı. Ancak bu durum yüzünden aşı çalışmalarının ne kadar erteleneceği henüz netlik taşımıyor.