Pilates kilo verdirir mi? Pilates zayıflamaya yardımcı olur mu?

Pilates kilo verdirir mi? Pilates zayıflamaya yardımcı olur mu?

Son zamanların gözde sportif faaliyeti olan pilates hakkında pilates kilo verdirir mi türünden sorular sıklıkla soruluyor. Özellikle son dönemlerde yaygınlaşan pilatesi pek çok kişi zayıflamak için yapmasına rağmen pilatesin kilo üzerinde çok etkisi bulunmuyor.

Pilates Nedir?

Pilates tanımı itibariyle yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olan ve temelde zihin ile beden kontrolünü amaçlayan bir spordur. Denge, nefes, hareket sistemlerini sentez haline getirir ve eklem ve kemikleri de korumak amacıyla kasların güçlendirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kasların güçlendirilmesine de neden olduğundan sağlık açısından oldukça yararlıdır. Düzenli olarak yapılan pilates egzersizleri vücutta şekillenmeyi de kısa süre içerisinde sağlar ve uzayan kaslar vücudun çok daha fit görünmesine neden olur. Aynı zamanda bedenin güçlenmesinin yanında zihin ve beden kontrolünü de sağladığı için kişinin kendisini daha iyi hissetmesine de neden olmaktadır. Özellikle anatomik görünümde oluşan bozulmalara karşı etkili olan pilates, böylece duruş pozisyonun düzeltilmesine de etkili olmaktadır. En temel tanımı ile kaslar üzerine yoğunlaşan ve kasların her zaman aktif kalmasını sağlayan bir egzersiz olmaktadır.

Pilates Kilo Verdirir mi?

Pilates kilo üzerinde doğrudan etkiye sahip değildir. Yaygın ancak yanlış bilinen kanıya göre pilates kilo vermek için çok etkili bir spor olmaktadır ancak pilates yapısı itibariyle kilo vermeye çok fazla etkide bulunmaz. Çünkü nabız pilateste yüksek seviyeye çıkmadığı için yağ yakma seviyesi de düşük kalmaktadır. Aynı zamanda pilateste yapılan hareketlerin çoğu esneklik, nefes kontrol etme, odaklanma ya da omurga dengeleyici gibi hareketler olduğu için de yağların yakılmasına etki etmezler. Esasında pilates ilk ortaya çıktığında da organ ve uzuvlarda hasar oluşması durumunda bu kimselerin normal yaşama dönüşünü hızlandırmak amacıyla yapılıyordu ve uzun süreler kilo verdirme gibi iddiası olmamıştı.

Pilates Neyi Sağlıyor?

Yine de pilates kilo verdirme üzerinde hiç etkisi sağlamıyor değil. Ancak pilatesin kilo vermeye son derece düşük bir katkısı bulunuyor. Diğer taraftan ise pilates yapılması ile dayanıklılık arttığı için aynı zamanda metabolizma da hızlı çalışıyor, bu durum ise yağların yakımına dolaylı da olsa etki edebiliyor.