Prof. Dr. İlhan: “1 Aylık Vaka Sayısı 15 Günde Oluştu”

Prof. Dr. İlhan: “1 Aylık Vaka Sayısı 15 Günde Oluştu”

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi olan halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’dan koronavirüs ile ilgili dikkat çekici açıklamalar geldi.

“Bulaşma Çok Hızlı ve Çok Fazla”
Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan koronavirüsün seyri ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. İlhan, halihazırda günlük vakaların bin 500’lerden bin 700’lere doğru ivmelenme kazandığına dikkat çekerek “bir diğer önemli nokta da aktif vaka sayısıdır. 30 Temmuz itibariyle yaklaşık 10 bin 600 aktif vaka varken, 1 Eylül itibariyle 19 bin 359 aktif vaka sayısı oluştu. Fakat 14 Eylül itibariyle baktığımızda ise 25 bin 700 aktif vaka olduğu görülüyor. Yani son 1,5 aya bakıldığında 1 aylık süre zarfında saptanan aktif vaka bu sefer 15 günde saptanmış oldu. Bu ise bulaşmanın gerçekten çok hızlı ve fazla seviyelerde olduğunu bizlere gösteriyor,” dedi.

 

“Rakamlara Dikkat Edilmeli”
İlhan aynı zamanda aktif vaka sayılarının da halen tedavisi devam etmekte olan hastaları kapsadığını vurgulayarak gelinen noktada şu an yüzde 5 oranında ağır hasta sayısının olduğunu ve “aktif vakalar içinde her 20 hastadan birisinin yani yüzde 5’inin makineye bağlı olduğu anlamı taşıdığını,” belirtti. Konuyla ilgili dikkatli olmaya ve kurallara uymaya özen göstermeye rakamların dikkat çektiğini de ifade eden İlhan, koronavirüs salgının bitmediğini ve artarak devam ettiğini, kişilerin başkaları ile temaslarını azaltmalarını, kalabalık ortamlardan uzak durmaları gerektiğini ve mutlaka maske takmalarının zorunlu olduğunu söyledi. Virüsün bulaşma gücünün ise ilerleyen dönemde ancak mutasyon ile azalabileceğini sözlerine ekledi.