Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul'u uyardı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul'u uyardı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından sosyal medya hesaplarından yapılan uyarılarda İstanbul sakinlerine uyarı geldi. Koca, son dönemde özellikle İstanbul’da artan vaka sayılarını kast ederek İstanbul sakinlerinin daha dikkatli olmalarını önerdi.

İstanbul Sakinlerini Uyardı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından sosyal medya hesapları üzerinden İstanbul sakinlerine uyarı geldi. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Koca, Nisan ayında koronavirüs hastalarının yüzde 65’inin, vefatların ise yüzde 54’ünün İstanbul’da olduğunu söyledi. Bakan Koca’nın açıklamalarında Nisan ayında ağır hasta olanların yüzde 76’sının İstanbul’da bulunan hastanelerde bulunduğu ve son 1 ay içinde de bu sayının İstanbul bazında yüzde 42 artış gösterdiği dikkat çekti.

Alınan önlemler kapsamında ise hasta sayısının yüzde 72 oranında, vefatların ise yüzde 78 oranında azaldığına dikkat çekmiş olan Koca, 11 Eylül tarihini kast ederek hasta sayısının geçen ayın hasta sayısının yaklaşık iki katı olduğunu ve artış gösterdiğini vurguladı. İlaveten filyasyon ekip sayılarının da yüzde 34 oranında artış gösterdiğini belirtti.

İstanbul’da Yeni Önlemler

İstanbul’da virüs vakalarının artış göstermesi üzerine İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi de yeni tedbirleri hayata geçirdi. Buna göre gezi, spor, eğlence amaçlı faaliyet yürüten deniz turizmi araçlarıyla, düğün, nikah, sünnet düğünü ve nişan gibi etkinliklere izin verilmeyecek. Aynı zamanda açık alanlarda yapılacak konser, gösteri ve festivaller de yasak kapsamında alındı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada “koronavirüs salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturulan riski yönetme, kontrol altına alma ve sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla, hastalığın yayılım hızının kontrol altında olması amacıyla yeni önlemler alınmış olup genelgeler kapsamında maske takma zorunluluğu ile birlikte çeşitli eylemlerin faaliyetlerine yasaklar getirilmiştir,” açıklaması yapıldı. Alınan karar 12 Eylül itibariyle geçerlilik kazandı.