Sağlık Bakanı Koca'dan Önemli Uyarı: Son bir haftada vakalar arttı

Sağlık Bakanı Koca'dan Önemli Uyarı: Son bir haftada vakalar arttı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Koca’nın açıklamalarına göre son bir hafta içerisinde İstanbul ve Bursa başta olmak üzere bazı illerde vaka sayılarında artış görülüyor.

Vaka Sayılarında Artış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından koronavirüs ile devam etmekte olan mücadeleye yönelik açıklama yapıldı. Salgınla mücadelenin kesintisiz bir şekilde 7 aydır devam etmekte olduğunu belirten Koca, “gecesiz gündüzsüz” bir şekilde mücadelenin sürdüğünü ifade etti. Koca aynı zamanda “güçlü sağlık altyapımız, nitelikli ve fedakar sağlık çalışanlarımız ile birlikte, güçlü kamu kaynaklarını da kullanarak dünyadaki pek çok ülkenin aksine olarak felakete karşı direncimizi koruyabildik,” dedi.

Bakan Koca aynı zamanda son bir haftada bazı illerde vaka sayılarında artış olduğunu da belirtti. Koca konuyla ilgili olarak “İstanbul ve Bursa başta olmak üzere son bir haftadır ülke genelinde bir artış eğilimi olduğunu görmekteyiz,” dedi. Açıklamasına ise şu şekilde devam etti: “En gelişmiş ülkelerin dahi sağlık sistem kapasitelerinin ve üretimlerinin yeterli hale gelmediklerine tanık oldu. Oysa bizler ilk günden itibaren yerli üreticilerimiz ile maskeden koruyucuya, ilaçtan solunum cihazlarına kadar her türlü tedarikimizi kendimiz yapabildik. Ülke içinde ihtiyaçlarımızı da karşıladığımız gibi aynı zamanda 150’den fazla ülkeye de bu sıkıntılı günlerinde yardım eli uzattık,” şeklinde beyanda bulundu.

“Sağlık Sistemimiz Başarılı Bir Sınav Verdi”

Koca aynı zamanda açıklamasında sağlık sisteminin başarılı bir sınav verdiğini de belirterek mücadelenin azimle devam ettiğini de vurguladı. Önceki gün yapmış olduğu açıklamada ise Bakan Koca, İstanbul’da son bir aylık süreçte vaka sayısının yüzde 50 artış gösterdiğini de ifade etmiş ve virüsün kontrol altında tutulmasına yönelik herkesin dikkatli ve tedbirli olması gerektiğinin altını çizmişti.