Sağlık Bakanlığı'ndan flaş "Aşı" açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan flaş "Aşı" açıklaması

Bilim Kurulu ile yapılan toplantının ilk ve en önemli gündeminin aşı olduğu belirtildi. Aşı üretimi ile ilgili yapılan toplantıda korona virüs testlerinin arttırılmasına yönelik karar alındığı da basın ile paylaşıldı.

İlk Aşı İçin Üretim Aşamasına Geçildi

Sağlık Bakanlığı dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısında aşı üretimi ile ilgili gelinen son noktayı açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında dün yapılan Bilim Kurulu toplatısında insan üzerinde denenmeye aday 5 aşının olduğu ve bunlardan birinin üretimine başlandığı açıklandı. Tüm dünya ile eş zamalı olarak yürütülen aşı geliştirme çalışmalarının iyi gittiğini açıklayan Sağlık bakanlığı, 5 farklı aşı adayının hayvan deneylerinin tamamlandığını ve yakında üretimine başlanacağını belirtti.

Türkiye'de geliştirilmeye devam eden 5 aşı adayı bulunduğunu ve bunların hayvanlar üzerinde yapılan deneylerinin tamamlandığını belirten Sağlık Bakanığı, insan üzerinde uygulamaya en yakın olan aşının İyi İmalat Prosedürleri sertifikasyonu bulunan bir tesiste üretimine başlandığını duyurdu. Diğer 4 aşının da geliştirilmekte olduğunu açıklayan Sağlık Bakanlığı yakın zamanda onlarında üretiminin yapılacağını belirtti.

 

Korona Virüs Testleri Arttırılacak

Fahrettin Koca başkanlığında yapılan Bilim Kurulu toplantısının diğer gündeminin de korona virüs testleri ile ilgili olduğu açıklandı. Toplantıda yürütülen Toplumsal Bağışıklık ve İnsidans Sıklığı Taraması çalışmalarının arttırlmasına karar verildi.

Bilim Kurulu toplantısında pandemi sürecinin daha net çizgilerle çizilmesi gerektiğine dair görüş birliğine varılması ile korona virüs testleri ile ilgili politika da yeniden değerlendirmeye girdi. Toplantıdan çıkan karara göre sürecin takibinin daha sağlıklı yapılabilmesi için korona virüs testlerinin arttırılması gerekiyor. Vaka sayısının daha doğru değerlendirilmesi için yapılan testlerin arttırılacağı açıklandı.