Salgın boyunca aynı masada yeme içme uygun değil

Salgın boyunca aynı masada yeme içme uygun değil

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “günümüzde salgın süresi boyunca birlikte yeme içme güvenli değil, aynı masada yemek yemek güvenli değil. Herkesin kendi başına yemek yemesi lazım,” dedi.

“Birlikte Geçirilen Vakit Güvenli Değil”
Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabı üzerinden bir video yayınlayarak salgın seyrine yönelik açıklamalarda bulundu. Özlü yayınladığı videoda birlikte yeme içmenin buluşma açısından risk taşıdığını belirtti. Ayrıca Özlü, birlikte yeme içme alışkanlığı ile birlikte virüsün yayılmasının da çok uygun koşulları oluşturduğunu belirtti. Özlü konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “gerek ev misafirlikleri, eşin dostun bir araya gelmesi, birlikte oturmalar, toplu sünnet ve düğün yerlerinde sunulan yemekler, yemekhaneler, gerek lokanta ve kafelerde bir masada karşılıklı oturarak yeme içme durumları bulaşma için kaçırılmaz bir fırsat. Bu sırada kimse haliyle maske takmadığı için de bulaşma çok daha kolay oluyor, çünkü korunmasız olunuyor,” dedi.

 

“Hane Halkı ile Yemek Tercih Edilmeli”
Özlü ayrıca dışarıda yemek yerine hane halkı ile yemek yemenin tercih edilmesinin daha sağlıklı olacağını da açıkladı. Bu konuda Özlü “en kolay bulaşma yöntemi ağızdan çıkan damlacıklar yoluyla oluyor. Bu dönemde çok dikkat etmeniz lazım. Hane halkı ile yemek yemeyi tercih edin. Diğer dostlarınız, arkadaşlarınız ve yakınlarınız ile aynı masada yemek yememeye çalışın. Bir araya geldiğinizde, bir şeyler yemeniz gerekiyorsa herkes tabağını alıp ayrı köşede yesin. Restoran ve kafelerde de mutlaka çalışanların damlacıklarının yemeğe bulaşmaması gerekli. Restoranda bakabiliyorsanız mutlaka mutfağa bakın. Garsonlara bakın, eğer gerekli önlemleri aldılarsa ancak orası güvenlidir,” dedi.