SARS virüsü nedir, SARS virüsü nasıl bulaşır, SARS virüsü belirtileri neler?

SARS virüsü nedir, SARS virüsü nasıl bulaşır, SARS virüsü belirtileri neler?

Tüm dünyada koronavirüs salgını devam ederken pek çok kimse virüslerin ne kadar ölümcül sonuçlar yaratabileceğini merak ediyor. Esasında koroanvirüs yaşamda bulunan virüslerden sadece bir tanesi oluyor ve SARS virüsü gibi pek çok ölümcül virüs bulunuyor.

SARS Virüsü Nedir?

SARS virüsü ölümcül virüs türleri arasında yer almaktadır ve açılımı ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromudur. SARS virüsü hava yolu ile bulaşmaktadır ve belirtileri de 10 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. SARS virüsünün neyden kaynaklandığı henüz tespit edilmiş değildir ve özellikle 2000’li yıllarda Asya’dan dünyaya yayılmıştır. Şimdiye değin bine yaklaşan ölümden sorumludur. Nedeni henüz bilinmeyen virüs, zatürre özellikleri taşımaktadır. Virüsün kuluçka süresi ise ortalama 10 gün arasındadır.

SARS Virüsü Belirtileri Nedir?

SARS belirtileri arasında koronavirüs ile hemen hemen aynı semptomlar görülmektedir. Genelde yüksek ateş ile başlayan SARS hastalığı devamında ise soğuk terleme, baş ağrısı ve genel bir yorgunluk ile rahatsızlık hali göstermektedir. Bunların devamında kuru öksürük, boğaz ağrısı ve solunum zorluğu gibi çeşitli rahatsızlıklar da SARS ile birlikte görülmektedir. Bazı durumlarda çok zorlu geçen hastalık için solunum yetmezliği ileri boyuta vardığında ölümcül sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

SARS virüsü bulaşması için en çok öne çıkan etmen hava yoludur. Virüs parçacıkları hava yoluyla diğer kimselere bulaşır ve bulaşıcılığı yüksek özellikler taşımaktadır. Öksürük, hapşırma, tükürme gibi durumlarda virüsün yayılma olasılığı daha da artmaktadır.

SARS Virüsü Tedavisi Nedir, Nasıl Korunma Yolları Nedir?

SARS virüsü tedavisi hastalığın neyden kaynaklandığı bilinmediği için tam olarak bulunmamaktadır. Tıp çalışanları bu hastalığa önlem olmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedirler. Genelde ise hastalığa yakalananlara solunum cihazları ile müdahale edilmektedir. Bu durum ise SARS virüsünden korunma yollarını gündeme getirmektedir. Özellikle SARS hastası olanlar için yakın temasta bulunulmamalı ve ortak eşyalar kullanılmamalıdır. Virüsün etkili olarak görülen ülkelere yolculuk yapmamak, sıklıkla kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek, alkol bazlı temizleyiciler kullanmak gibi önlemler SARS virüsünden korunmak için şimdilik yapılabilecek etkili korunma yöntemlerini oluşturmaktadır. SARS virüsü günümüzde de yaygın olarak görülmese de varlığını sürdürmektedir.