Siyatik nedir? Belirti, tanı ve tedavi süreci

Siyatik nedir? Belirti, tanı ve tedavi süreci

Siyatik adı verilen sinir vücutta bulunan en kalın ve en uzun sinirin adıdır. Siyatik terimi bir diğer ifade ile aslında bu sinirin sıkışması neticesinde ortaya çıkan ağrının da adıdır.

SİYATİK SEBEPLERİ NELERDİR?
Siyatik ağrıları vücutta üç farklı bölgede meydana gelir. Bel, kalça ve diz bölgelerinde oluşan siyatik, hareketsiz bir yaşam, sürekli ağır kaldırmak, aşırı kilo, diyabet, ilerleyen yaş, travma ve gebelik gibi sebepler ile meydana çıkar. Henüz hiç bir bölgenizde siyatik ağrısı ile mücadele etmek zorunda kalmadan, yaşamınıza hareket katmalı, spor yapmalı, kilo kontrolünü sağlamalısınız. Hangi sebepler ile ortaya çıkarsa çıksın sonuç itibari ile yaşamı olumsuz etkileyen bir durum meydana gelmektedir. Vücutta oluşan her ağrı siyatik değildir. Siyatik ağrısını anlayabileceğiniz bir takım belirtiler bulunmaktadır. Şimdi bu belirtileri görelim.

 

SİYATİK BELİRTİLERİ NELERDİR?
Siyatik ağrısı yaşayanların da sıklıkla ifade ettiği belirtilerden en çok rastlanan bacak ağrıları olmaktadır. Ancak her bacak ağrısını siyatik olarak nitelemek de mümkün değildir. Bel bölgesinden ayağa kadar ulaşan alanda oluşan ağrı ayağın kalçadan topuğa doğru çekildiğini hissettiriyor ise, hareket ettikçe ağrı artıyor ise, ağrının olduğu bölgede güç kaybı varsa, eğilmek, vücudu döndürmek zorlaşmış ise, dik durma sorunu yaşanıyorsa, ayak ve ayak parmaklarında uyuşma ve karıncalanma varsa, idrar kaçırma sorunu oluşmuşsa siyatik ağrısından şüphelenmek gerekir. Bu şüphe evde bilinçsiz ve kulaktan dolma yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Bu belirtilerin hissedilmesinin ardından vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

SİYATİKTEN KORUNMA YOLLARI
Siyatik ağrısı sebebi ile hem özel hem de çalışma hayatı etkilenen birçok birey bulunmaktadır. Bu sebeple kişi, ağır kaldırmaktan uzak durmalı, hareket alanını genişletmeli, dik duruştan vazgeçmemeli, sürekli ayakta kalmamalıdır. Alınacak birkaç basit önlem ile belki de hayatımızda oluşabilecek büyük sorunların üstesinden gelmek mümkün olacaktır.

 

SİYATİK TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Siyatik tanısının konulabilmesi için başvurulan hekim öncelikle hastanın şikayetlerini dinler. Ardından gerçekleştirilen fiziki muayene neticesinde de tam bir sonuca varılamaz ise bu sefer bilgisayarlı tomografi ve/veya MR sonuçlarını görmek isteyebilir. Hasta tetkiklerini yaptırdıktan sonra eğer belirtileri ağrı ile örtüşen durum siyatik ağrısı ise tedavi yöntemlerine başvurulur. Tedavi sürecinde önemli olan hekimin tüm talimatlarını eksiksiz yerine getirmektir. Tedavi siyatik ağrısının hangi bölgede olduğu ile orantılı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple teşhis ve tanı oldukça önem taşımaktadır. Hekimin ve hastanın durumunun ciddiyeti ile de bağlantılı olarak ilaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavi de uygulanabilir. Oldukça ileri boyutlara erişmiş olan siyatik ağrısında bazı durumlarda da cerrahi müdahale gerektebilir. Hafif olarak başlayan ağrılarda şikayetlerin az olması durumunda çoğu zaman ağrının kendi kendine sonlandığı görülse de eğer ağrı gün geçtikçe artıyor ise sonlanması beklenmemeli acil olarak doktora başvurulmalıdır. Doktor kontrolü neticesinde uygulanan tedavi yöntemleri hastanın durumunda fark edilir ölçüde iyileşme sağlayacaktır. Önemli ancak tedavi edilebilir bir hastalık olan siyatik ağrısı konusunda tedavi olmaktan kaçınılmamalıdır. Aksi taktirde bacaklarda oluşan siyatik ağrılarının zamanla bacak kısalmalarına yol açtığı akıldan çıkarılmamalıdır.