Suda doğum nasıl yapılır, suda doğum sancıyı azaltır mı?

Suda doğum nasıl yapılır, suda doğum sancıyı azaltır mı?

Özellikle son dönemlerde hamilelik sürecindeki doğum sancılarını azaltmak için suda doğum gündeme geliyor. Ünlü oyuncu Sinem Kobal’ın da suda doğum yapması üzerine suda doğumun ne olduğu tekrar gündeme geldi.

Suda Doğum Nedir?

Ünlü oyuncu Sinem Kobal’ın bebeği dün suda doğum yöntemi ile dünyaya geldi. Suda doğum ile doğan bebeğin ardından ise geniş kesimler tarafından suda doğumun ne olduğu ve nasıl yapıldığı merak edildi. Suda doğum ilk kez 1800’lü yıllarda uygulandı ve bu tarihten sonra bir süre ara verilen yöntem özellikle 1990’lu yıllardan sonra tekrar popüler hale geldi.

Suda doğum ilk olarak suda doğum sancısı çekmek ve bebeği suda doğurmak şeklinde ayrılıyor. Suda doğum sancısı çekilmesi esnasında ağrıların belirli olarak daha az hissedildiği kanıtlanmıştır. Bu durum normal duruma göre özellikle anne için çok avantajlı bir durum yaratmaktadır. Aynı zamanda doğumun da daha kısa sürmesine neden olmakta ve bebeğin doğması için de çoğu durumda perine bölgesine uygulanan doğum kesisinin de daha ufak olabileceği ve hatta hiç kesi kullanılmadan da doğum yapacağını gösteriyor. Bebeğin suda dünyaya gelmesi ise yapılan araştırmalara göre bebeğe ilave olarak bir avantaj sağlamıyor. Bu bakımdan suda doğum bebek sağlığından çok annelerin daha az sancı çekmesini sağlamak için tercih edilmektedir.

Suda Doğum Özel Bir Doğum Şeklidir

Uzmanlara göre ise suda doğumu tercih etmek lüks bir doğum şekli olarak biliniyor. Anne adaylarının böyle bir doğum şekli olacaklarını gebelik dönemlerinde öğrenmeleri gerekiyor. Suda doğum için ayrıca hemen ya da kısa süreler içinde hazırlıklar tamamlanmıyor. Bunun için yani suda doğum yapmak isteyen anneler, gebelik süreçleri boyunca bu konuya yönelik eğitimlerini tamamlamak zorundalar.

Bu yüzden suda doğum konusunda yeterliğe sahip olan ve bu konuda eğitim almış olan kimselerin öncülüğünde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yetkin olmayan kişi ya da kurumlar tarafından yapıldığında suda doğum ciddi riskleri de beraberinde taşıyor. Özellikle suda doğum yapmak konusunda da anne adayların iyi karar vermeleri ve doğumun yapılacağı kurumun da iyi şekilde seçilmesi gerekiyor.