Sürü bağışıklığı bildirisine 10 binden fazla bilim insanı imza attı

Sürü bağışıklığı bildirisine 10 binden fazla bilim insanı imza attı

Koronavirüs ile ilgili olarak sürü bağışıklığını savunan Great Barrington Bildirisi’ne karşı 10 bin bilim insanı imza attı. Virüs nedeniyle karantinaya karşı çıkan bilim insanlarının yanında 30 bine yakın sağlık çalışanı ile 535 binden fazla sivil de imza attı.

Sürü Bağışıklığına Karşı İmza

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürelerde tüm dünyaya yayılan koronavirüse karşı dünya genelinde vaka sayısı 40 milyonun üzerine çıkmışken, 1 milyon 118 binden fazla insan da yaşamını kaybetti. Dünyanın önde gelen üniversitelerinde görev yapan üç bilim insanı ise ABD’de de bulunan Greay Barrington kasabasında karantina önlemlerine karşı çıkacak bir bildiri yayımlandı. İmzalar ise Amerikan Ekonomik Araştırma Enstitüsü adındaki düşünce kuruluşunun binasında atıldı. İmzayı atanlar arasında Harvard Üniversitesi'nde görev yapan Dr. Martin Kulldorff, Oxford Üniversitesi'nde görev yapan Dr. Sunetra Gupta ve Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki Dr. Jay Bhattacharya gibi isimler bulunuyor. Adını da imzalandığı yerden alan Great Barrington Bildirisi, toplu karantina kurallarına karşı çıkmayı amaçlıyor. Salgın ile mücadelede sürü bağışıklığı stratejisinin benimsenmesini savunan araştırmacılara göre karantina uygulamasına son verilmesi gerekiyor.

Karantina kurallarının sosyal düzene zarar verdiğini de savunan imzacılar, odaklı korunma ismini verdikleri bir metodu tercih ediyorlar. gençlerin daha az riskli grupta olduklarına ve sosyal hayatın da yeniden normal seyrinde devam etmesi gerektiğini savunan bilim insanları, odaklı korunma yöntemi ile toplum bağışıklığının da daha fazla olacağını öne sürüyorlar.

İki Haftada 10 Bin İmza

Sürü bağışıklığı önerileri ile birlikte kimi kesimler tarafından büyük tepki toplayan bildiriye aynı zamanda destekler de oldukça fazla. Bildirinin yayınlandığı internet sitesinde verilen bilgilere göre 4 Ekim’den bu yana 10 bin 630 bilim insanı bildiriyi imzaladı. Bunun yanında 29 bin 439 sağlık çalışanı ve aynı zamanda da 536 bin sivil de yine imza attılar. Amerikan basınına göre ise bildiriye Trump yönetimi ilk günden itibaren destek veriyor. Bildiriye destek veren Amerikan Ekonomik Araştırma Enstitüsü bağışçıları arasında ise iklim değişikliğinin olmadığını savunan kampanyalara destek sunan Koch kardeşlerin vakıfları da yer alıyor.