Tansiyon nasıl düşer, tansiyonu düşürmenin yolları

Tansiyon nasıl düşer, tansiyonu düşürmenin yolları

Kalp her kan pompaladığında damarlarda bir basınç meydana gelir. Tıp dilinde büyük tansiyon olarak bilinen bu olayın, kalp kasındaki gevşeme ile birlikte ortaya çıkan kısmı ise küçük tansiyon olarak adlandırılır.

Küçük ve büyük tansiyon ifadelerine deyindikten sonra bu yazımızda tansiyon hakkında merak ettiğiniz konulara açıklık getirmeyi hedefledik. Yüksek tansiyonu olan kişilere yönelik olarak tansiyonu düşürme yolları hakkındaki bilgiler yazımızın devamında yer alıyor.

 

TANSİYON NEDİR?

Kanın damarlara pompalanması ve kasılıp gevşemesi ile meydana çıkan basınç tansiyon olarak nitelendirilmektedir. Sağlıklı bireylerde olması gereken normal değerler, büyük tansiyon için 120 ila 130 aralığında, küçük tansiyon için olması gereken değerler ise 70-90 aralığındadır. Halk arasında yüksek tansiyon olarak nitelendirilen hipertansiyonda tansiyon seviyesi 140/90 seviyelerinin üzerinde seyretmektedir. Yüksek tansiyon hastalarının kontrolden geçmeleri hayati anlamda önemlidir. Ani tansiyon düşüşleri kişide baş ağrısı, halsizlik ve hatta baygınlığa kadar önemli sonuçları beraberinde getirmektedir. Yüksek tansiyon kişide kalp damar hastaıklarına kadar gidebilen büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Eğer yiyecekleri tuzlu yemeyi seviyorsanız acil olarak bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizi öneririz. Yüksek tansiyon hastalarında en sık görülen belirtiler sürekli idrara çıkma ihtiyacı, ayaklarda şişkinlik meydana gelmesi, baş ağrısı şikayeti, halsizlik problemi, çarpıntı, kulaklarda çınlama ve uğultudur. Bu belirtilerden bir ya da bir kaçının bir arada olması halinde acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Yüksek tansiyonun kalp krizi başta olmak üzere, beyin kanaması ve felç risklerini oluşturduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Günümüzde yüksek tansiyon sorunu ile uğraşan bireyler bir hayli fazladır. Bu durum da bireylerin yüksek tansiyonu nasıl düşürebilecekleri ile ilgili araştırmalar yapmalarına sebep olmaktadır. Bu araştırmalara bir nebze de olsa katkı sağlamak için yazımızın devamında yüksek tansiyonu düşürmenin yollarına yer verdik.

 

YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRMENİN YOLLARI NELERDİR?

Yüksek tansiyon şüphesi ile gitmiş olduğunuz sağlık kuruluşunda konulan tanı üzerine hekiminiz tarafından bir tedavi sürecine yönlendirilirsiniz. Tedavi sürecinde kesinlikle kullanmanız gereken ilaçlar ile ilgili olarak hekiminiz tarafından bilgilendirilirsiniz. Haftalık ve aylık kontroller neticesinde ilçların tansiyonunuzu dengeleyip dengelemediği kontrol edilir. Eğer ilaçlardan yeterince fayda sağlanmıyor ise bu sefer ilaç değişikliği ya da ilaçların dozunun arttırılması sağlanır. Bazen ilaç kullanımına başlandıktan bir hafta sonra herşey yoluna girerken bazen de bu süre bir kaç ayı bulmaktadır. Bu sebeple hekiminiz tarafından ilaç tedavisi sonlandırılmadan sizin ilaç kullanımını bırakmamanız gerekir. İlaçlar ile birlikte hayatınızda da yapacağınız bazı değişiklikler tansiyonu düşürmenize destek olacaktır. İşte bu değişiklikleri şu şekilde sıralamamız mümkündür;

Sigarayı bırakmak,

Kilo vermek,

Tuz tüketimini düşürmek,

Potasyum alımını sağlamak,

Günlük düzenli egzersiz,

Stressiz bir hayat.

Fazla kilo ile birlikte sigara kullanımı konusunda özellikle dikkatli olunmalıdır. Vereceğiniz kiloların tansiyon dengenizi önemli derecede olumlu etkileyeceğini, sigarayı bıraktığınız ilk günden sonra daha normal bir tansiyona sahip olabileceğinizi unutmamalısınız. Potasyum içeren meyveler burada hayat kurtarıcı nitelikte olup, günlük olarak en azından hiç bir egzersiz yapılamıyor ise bir saatlik yürüyüşler yapılmalıdır. Tuz tansiyon düşmanı olduğu için belki de hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekecektir. Stres ise çağın tüm hastalıkları beraberinde getiren en tehlikeli unsurlardan biridir. Hayatınızda size stres oluşturan tüm etkenlerden uzak durmalısınız. Omega 3 bakımından zengin yiyecekler de ayrıca tansiyonu dengelemede önem taşımaktadır. İlaç kullanımına başlandıktan sonra ev tipi tansiyon ölçme cihazlarını edinerek tansiyon kontrolünü evde bir süreliğine takip etmenizde yarar bulunmaktadır.