Topuk dikeni nedir, nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır?

Topuk dikeni nedir, nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır?

Ayak sağlığı için sık görülen rahatsızlıklardan olan topuk dikeninin tedavisi uygun yöntemler ile rahat bir şekilde sağlanmaktadır. Topukta görülen ve çoğu zaman adım atmayı zorlaştıran bu ağrının sebebi topuk dikeni olabilmektedir.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni olarak bilinen ağrı, genelde adım atma esnasında kendini gösteren ve çoğu zaman adım atmayı imkânsız hale getiren bir ağrı olmaktadır. Bu durumun yani topuk dikeninin oluşma nedeni ayak taban kısmında bulunan ve kemikleri örtmekte olan kalın zarın normalden daha fazla gerilmesi sebebiyle olmaktadır. Sıklıkla görülen kas ve bağ dokusunda yaşanan uzun süreli gerginliğin sonucunda topuk dikeni oluşmaktadır. Genelde oluşma nedeni de sert yüzeylerde yürümek, ayakkabının ayak yapısına uygun olmaması, sıklıkla koşulması ya da zıplanması, aşırı kilo gibi etmenler topuk dikeninin oluşması için yaygın nedenlerdir. Ayak tabanında bulunan zarın kronik şekilde zedelenmesi nedeniyle oluşan bir sağlık sorunu olmaktadır.

Normal koşullarda ayağın iç kısmındaki ayak uzun arkı denilen dokular kemiklere aşırı yük binmesinin önüne geçer. Ancak aşırı ayakta durma, ayak arkının zedelenmesi, uzun yapılan yürüyüşler, kötü ayakkabı kullanma gibi etmenler zarın gerginleşmesine ve her adım atışta büyük bir acı duyulmasına neden olmaktadır.

Topuk Dikeni Belirtileri Nedir?

Topuk dikeni belirtileri arasında öne çıkan en önemli gösterge ayakta oluşan ağrıdır. Öyle ki bu ağrı sonucunda adım atmak imkânsız bir hale dahi gelebilmektedir. Sabahları, yataktan kalkma sonrasında daha yaygın olarak görülmektedir ve bir süre adım atmakta zorlanılır. Hastalık daha da ileri seviyelere ulaştığında ise sadece sabahları görülen ağrılar tüm gün kendilerini gösterirler ve kronik bir hale gelirler. Özellikle sert yüzeylerde yürümek çok sancılı bir hale gelir.

Topuk Dikeni Tedavisi Nedir?

Topuk dikeni tedavisi için öncelikle ayağa binen basıncın azaltılması, iltihabın kontrol altına alınması ve yumuşak dokuların esnekliğini arttırmaktır. Bu bakımdan dinlenmek topuk dikenini geçmesi için olumlu katkı sunacaktır. Bunun yanında iyi ve ortopedik ayakkabı kullanımı da yine topuk dikenin geçmesi için yarar sunacaktır. Ağrıların çok fazla olduğu durumlarda ise ESWT denilen tıbbi müdahale yapılmaktadır.