Türkiye'ye 1 milyon 350 bin doz grip aşısı giriş yaptı

Türkiye'ye 1 milyon 350 bin doz grip aşısı giriş yaptı

Özellikle bu yıl koronavirüs salgını yüzünden grip aşısına talep geçmiş yıllara göre daha sık şekilde talep ediliyor. Bu kapsamda Türkiye’ye 1 milyon 350 bin doz grip aşısı geldiği açıklandı.

Öncelik Risk Grubunun

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını yüzünden bu yıl grip aşılarına çok daha fazla talep yapılıyor. Aşının gelmiş olduğunu öğrenen kimseler ise eczanelerden ya da sağlık ocaklarından konuyla ilgili bilgi almaya çalışıyorlar. Sağlık Bakanlığı aşının hangi ölçütlere göre yapılacağına yönelik çalışmalarını devam ettirirken, Türk Eczacılar Birliği’nden de konuyla ilgili olarak öneri geldi. TEB başkanı olan Erdoğan Çolak, aşının dağıtım süreci ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na öncelikle kronik hastalığı olanlara yönelik tavsiyede bulunduklarını açıkladı.

Çolak aynı zamanda kronik rahatsızlığı olan 60 – 65 yaş üzeri kimselerin de aile hekimlerine giderek reçete yazdırmaları halinde eczanelerden aşı talep etmeleri ve eczanelerin de ellerindeki reçete sayısı uyarınca ecza depolarından aşı isteyebileceklerini de söyledi. Çolak konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Biz Sağlık Bakanlığı’na gelen aşıların yetmeyeceğini, bunların da ihtiyacı olanlara adil ve eşit şekilde dağıtılması konusunda çaba içinde olmamız gerektiğini söylüyoruz. Diyoruz ki, öncelikle hiç olmazsa risk grupları yaptırsın. Bunu da Sağlık Bakanlığı’nın düzenleme altına alması gerektiğini belirtiyoruz. Öncelikli olarak bu aşıların sağlık çalışanlarına da yapılması gerekiyor.”

 

Risk Gruplarına Göre Sınıflandırma

Çolak ayrıca konuyla ilgili olarak 1 milyon 350 bin grip aşısının şimdilik ilaç firmalarının depolarında bekletildiğini söyleyerek “firma ile konuştuk, geldiğini söylediler. Kısım kısım piyasaya verileceğini söylüyorlar. Fakat bu piyasaya verme şekli nasıl olacak, bu konuda belirsizlik var. Konu hakkında Sağlık Bakanlığı’nın açıklama yapması gerekiyor. O açıklama yapılıncaya kadar aşılar ambarda bekleyecek. Bildiğimiz kadar risk grupları öncelikli olarak ele alınmalı, onlar da sınıflandırılması ve onların üzerinde yapılacak. Ama şimdilik bakanlık tarafından yapılmış herhangi bir açıklama bulunmuyor. Nasıl dağıtılacak, bunun belirlenmesi gerekiyor,” dedi.