Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle indeksinizi hesaplayarak kilonuzun kontrolünü tamamen elinize alabilirsiniz. Vücut kitle indeksi, boy ve kilo değerleri üzerinden elde edilen bir sonuçtur.

İngilizce’de BMI olarak ifade edilen Vücut kitle indeksi belirli bir tablo üzerinden hesaplanır. Bu tablo üzerinde boy ve kilonuza bakarak, zayıf, ideal, kilolu veya obez olup olmadığınızı tespit edebilir, buna bağlı olarak harekete geçebilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Ortaya Çıktı?

1830 ile 1850 yılları arasında obezite artış göstermiştir. Bu nedenle 1972 yıllarında yayınlanan bir makaleden sonra VKİ ilk kez ele alındı. Bu ölçümün bulunmasındaki en büyük amaç, kişiye uyacak ideal kiloyu bulmakla birlikte, uygun kiloya düşmek için zayıflatma girişiminin başlamasıdır. Vücut kitle indeksi sayesinde kilo problemlerinin büyük oranda çözülmesi söz konusu hale gelir.

Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vücut kitle indeksini ölçmek için öncelikli olarak kişinin boyunun ve kilonun doğru ölçülmesi lazımdır. Yanlış verilerden yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir. VKİ kişinin kilosunun, boyunun karesine bölünmesiyle bulunur. Ölçüm yapmakla uğraşmak istemeyenlerin internet üzerinden vücut kitle indeksi hesaplama sitelerine yönelmesi yeterlidir. Bu yöntem üzerinden rahatlıkla ideal sonuçlar bulunabilir.

Vücut Kitle İndeksi Oranları

Vücut kitle İndeksi değerlendirmesi 6 oranla yapılır.

0-18.4 Zayıf: Bu sonuçla karşılaşan kişilerin kilosu boyuna göre azdır. Bu nedenle ideal kilo değerine ulaşmaları gerekir.

18,5-24.9 İdeal: Bu sonuçla karşılaşan kişilerin kilo ve boy oranı normaldir. Kilo almalarına veya zayıflamalarına gerek yoktur.

25-29.9 Fazla Kilolu: Bu değere bağlı olarak kişinin kilosu boyuna göre fazla olduğundan kilo vermesi tavsiye edilir.

30-34.9 Şişman: Bu değere göre kişinin kilosu sağlığı tehdit edecek düzeydedir. Birinci dereceden obezite olarak tanımlandığından dolayı acilen kilo verilmesi gerekir.

35-44.9 İkinci Derecede Obez: Bu değere sahip olan kişilerin kalp rahatsızlığı görme ihtimali fazla olmakla birlikte, diyetisyen kontrolünde kilo vermeleri lazımdır.

45+ Obez: Üçüncü derecede obez olarak nitelendirilir, acil olarak kilo verilmesi lazımdır.

Vücut Kitle İndeksine Göre Ne Yapmalısınız?

VKİ sonuçlarına göre eğer kilonuz azsa daha fazla kalori alarak ideal kilonuza erişmeli, eğer kilonuz idealse kilonuzu korumak için sağlıklı beslenmeye devam etmeli, eğer değerlere göre kilonuz fazlaysa düzenli spor ve sağlıklı beslenme düzeni üzerinden kilo vermeye çalışmalısınız.