Yanık nasıl iyileşir

Yanık nasıl iyileşir

Yanık oluşmasından bahsedebilmek için yüksek ısı, güneş, elektrik enerjisi ve kimyasal maddelerin zararlı etkileri nedeni ile dokularda meydana gelen az veya çok hasarların tespit edilmesi gerekir.

Bu yazımızda sizlere yanık dereceleri, yanık tedavisi, doktor tedavisi olmadan iyileşmesi zor olan yaralar ile birlikte yanlış tedavi uygulamaları hakkındaki detaylara değindik.

 

YANIK DERECESİ NEDİR?

 

Bedeninizin herhangi bir alanında oluşan yanıklar, tıbbi olarak yanık şiddeti ile doğru orantılanarak derecelere ayrılmıştır. Bu derecelerden 1. derece yanıklar oldukça küçük yanıklar olup, kızarıklık ve ağrı sonuçlarını da beraberinde getirmektedir. Evde tedavi edilebilir bir türdür. 2. Derece yanıkta ise ağrı ve acı daha fazla hissedilir. Bunun sebebi ise derinin iç tabakasının da zarar görmüş olmasıdır. Ciltte şişme, kızarma, su kabarcıkları oluşma gibi sonuçları bulunmaktadır. 3. Derece yanıklar, cilt altındaki yağ tabakasına kadar büyük bir hasara sebep olan yanıklardır. Bu tip yanıklarda sinir harabiyeti de görüleceğinden yanan bölge hissiz bir hal alır. En tehlikeli yanık derecesi ise 4. derece yanıklardır. Bu tip yanıklarda kemik ve eklemlerde büyük hasar meydana gelmektedir.İleri derece yanık teşhisi konulabilmesi için hekim muayenesi yanıklarda şarttır. Aksi halde evde kendi kendinize uygulayacağınız hatalar sizin için çok daha büyük sonuçlar doğuracaktır.

 

 

YANIK NASIL İYİLEŞİR?

 

 

Küçük çaplı ev kazaları nedeni ile oluşan birinci derece ve ikinci derecedeki yanıkları evde uygulanabilecek basit yöntemler ile iyileştirmek mümkündür. Yanık sebebi ile hissedilen acının hafifletilmesi için şu yöntemlere başvurabilirsiniz;
1. Soğuk ancak sıfır derece altında olmayacak derecedeki normal bir soğuk su uygulaması yanan bölgedeki acının hafiflemesini sağlayacaktır.
2. Hafif yanıklarda uygulanabilecek bir diğer yöntem ise temiz soğuk ıslak bir bez uygulamasıdır. Bu uygulamada yine dikkat edilmesi gereken husus bezin çok soğuk olmamasıdır.
3. Birinci ve ikinci derecedeki yanıklar için hekim tarafından tavsiye edilen antibiyotik içerikli merhemler kullanılabilir.
4. Her evde bulundurulması gereken aloe vera çiçeği yanık tedavisinde sıklıkla tercih edilen doğru bir bitkidir. Aloe vera içerikli merhemler yerine bitkinin kendisinin içinde bulunan jeli kullanmanızı tavsiye ederiz.
5. Bal içeriğinde bulunan anti enflamatuar özelliği sayesinde yanan bölgeye ince bir şekilde bal uygulaması ile acı ağrı ve enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.
6. Yanan bölgenin güneş ile teması yarayı daha kötü bir duruma getirebilir. Bunun için yapmanız gereken güneşe çıkacağınızda yanan bölge üzerine streril bir bandaj uygulamak olmalıdır.
7. Yanık sebebi ile küçük kabarcıklar oluşan bölgeye kesinlikle müdahale etmemelisiniz. Bu kabarcıkların kendiliğinden iyileşmesine izin vermelisiniz. Kabarcıkların patlatılması enfeksiyon almanıza sebep olabilir.
8. Yanık acı ve ağrısına iyi gelecek olan içeriklere sahip ağrı kesicileri kullanarak acınızı hafifletebilirsiniz.

 

GÜNEŞ YANIĞINA İYİ GELEN YÖNTEMLER

 

Güneş yanıkları ile başa çıkmanın, acısını ve ağrısını azaltmanın en etkili yöntemlerinin başında güneş ışığından uzak durmak gelmektedir. Ardından yanık olan bölgeyi serin tutarak, kabarcıkları patlatmadan, aleo vera uygulaması ile güneş yanıklarının acısını azaltabilirsiniz.

 

 

YANIK TEDAVİLERİ İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

 

 

Birinci ve ikinci derecedeki yanıkların evde tedavisinde doğru bilinen yanlış uygulamalar yanık bölgede daha fazla hassasiyet oluşmasına sebebiyet vererek yanığı kötü etkileyebilir. Tereyağı, sıvı yağ, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi yağları sürmek, yumurta akı sürmek, diş macunu sürmek, buz uygulamak yanıklara iyi gelmediği gibi daha kötüye gitmelerine ve enfeksiyon alınmasına sebebiyet vermektedir. Bu tip uygulamalardan uzak durmanız yararınıza olacaktır.

 

 

KAÇINCI DERECE YANIKLAR DOKTOR KONTROLÜNE ALINMALI?

 

 

Ciltte oluşan yanıklar bazen evde tedavi edilemeyecek boyutlarda olmaktadır. Bu gibi durumlarda en doğru yöntem doktor kontrolüne girmek olmalıdır. Bedeninizin büyük bir bölümünde oluşan bir yanık var ise, derin bir yara ise, yanan bölgede kömürleşme veya lekeler oluşmuşsa, kimyasal madde ya da elektrik kaynaklı bir yanık problemi yaşıyorsanız, solunum sıkıntınız var ise havayolunuzda yanma başladı ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Tedaviniz evde devam ederken yanık bölgede enfeksiyon belirtileri yaşıyorsanız, yanık bölge iki hafta gibi bir süre zarfında iyileşme göstermiyor ise, yeni kabarcıklar oluşmuş, ağrı ve acı dayanılmaz bir hale geldi ise de aynı şekilde en yakın sağlık kuruluşundan destek almanızda fayda bulunmaktadır.