Yüksek tansiyona ne iyi gelir

Yüksek tansiyona ne iyi gelir

Yüksek tansiyon hayat kalitesini oldukça kötü yönde etkileyen, ilerleyen yaş ile birlikte farklı sağlık sorunlarının da meydana çıkmasına yol açan önemli bir rahatsızlıktır.

Hipertansiyon olarak da ifade edilen bu hastalığa sahip olduğunu belli eden belirtileri, yüksek tansiyon hastası olmaya yol açan sebepler ile birlirte yüksek tansiyon tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili oldukça önemli bilgilerin yer aldığı yazımızın bütünündeki içeriklere dikkat etmenizi öneririz.

YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ

Yüksek tansiyon hastalarının büyük bir bölümü hastalığının farkında değildir. Oysa ki farkında olunması ve ayrıca tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olup, direk kalp, beyin gibi önemli organlarda ciddi hasarların oluşması ve hatta daha ileri boyutlarda ölüm ile sonuçlanmasına kadar büyük boruçları beaberinde getirmektedir. Yüksek tansiyon belirtileri arasında;

• Ense kökünden başlayan şiddetli baş ağrıları,
• Çarpıntı,
• Kulaklarda uğultu ve çınlama sesleri,
• Baş dönmesi,
• Kusma,
• Bulanık görme
En sık rastlanan belirtilerdendir. Bu belirtilerden bir ya da bir kaçının bir arada görülmesi halinde ihmal edilmemesi, ivedi olarak bir sağlık kuruluşuna giderek muayene olunması gerekmektedir. Konusunda uzman hekimlerimiz yüksek tansiyon tanı ve tedavi sürecine başlamak önce bu duruma yol açan sebepler ile de ilgileneceğinden, yüksek tansiyonu tetikleyen sebepleri görmekte yarar bulunmaktadır.

YÜKSEK TANSİYON SEBEPLERİ

Yaşamımız boyunca yaşadığımız her hastalığın bir sebebi bulunmaktadır. Ancak, bu sebepler bazen de ilerleyen yaş ile birlikte hastalığın ortaya çıkması ile ilgilidir. Hekime başvurduğunuzda size ilk soracağı sorulardan biri ailede yüksek tansiyon hastası olup olmadığıdır. Genetik bir sebep bulmak için bu soru ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca yaşınız 65 ve üzerinde ise, kilo sorununuz var ise, alkol tükeminiz var ise, uyku düzen bozukluğunuz var ise, stresli bir yaşama sahipseniz, sürekli kullandığınız ilaçlar var ise yüksek tansiyon yani hipertansiyon riski taşıyorsunuz demektir. Eğer ki, tüm bu seçeneklerden bir ya da bir kaçı sizde bulunuyor ise şu an yaşadığınız bir hipertansiyon problemi yok ise bile bu problemi yaşamanız muhtemeldir. Bu sebeple yaşamınızda bulunan olumsuzlukları, size stres yaşatan tüm unsurları hayatınızdan çıkarmalısınız. Sağlıklı bir yaşam adına yapmanız gereken davranış biçimleri konusunda bilinçli olmanız hayatınızı daha kaliteli yaşamanıza olanacak sağlayacaktır.

YÜKSEK TANSİYON TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Yüksek tansiyon belirtilerini hissettikten sonra hekime başvurmanız halinde öncelikle hekim sizlerden bazı tetkikler isteyebilir. Bu tetkiklerin yanı sıra ev ortamınızda dinlenmiş olarak sabah ve akşam her gün aynı saatlerde bir haftalık tansiyon ölçüm talebinde bulunabilir. Tüm bu taleplerin yerine getirilmesi ile toplanacak sonuçlar neticesinde hipertansiyon hastalığına sahip olup olmadığınız konusunda tanı konulur. Eğer hipertansiyon tanısı konulmuş bir hasta iseniz, öncelikli olarak tedavilerden doğru ve olumlu yanıt alabilmeniz için hayatınızda ilaç tedavisi yanı sıra bir takım değişikliklere gitmeniz gerekebilir. Hekim tarafından verilen ilaçlara ilave olarak günlük hayatınızda alkol ve sigaradan uzak durmalı, bir diyet ile kilo sorununuza çözüm getirmelisiniz. Tuzlu yemeklerden kaçınmalısınız. Beslenmenizi belirli bir düzene sokmalısınız. Hareketsiz bir yaşama son vererek artık daha hareketli bir yaşam biçimini benimsemelisiniz. Spor salonu şart değil, ev ortamınızda yapacağınız küçük egzersizler ile birlikte günlük en az yarım saatlik bir yürüyüşün tedavinin doğru yürütülmesinde oldukça önemli olduğunu da ayrıca hatırlatmakta yarar görmekteyiz.

Çevrenizde, dostlarınız ile yaptığınız sohbetler esnasında sadece şüphelerinize dayanarak yüksek tansiyon hastası olan kişilerin önerdiği ilaçları kullanmamalı, ilaçlı bir tedavi uygulanacak ise bu tedavinin sadece doktor tarafından uygulanması gerektiğini unutmamalısınız. Aksi taktirde gerçekte hipertansiyon hastası olmadığınız bir durumda alacağınız ilacın sizin için hayati bir tehlike oluşturması riski ile başbaşa kalabilirsiniz.