Yüzerken Göz Açılır Mı?

Yüzerken Göz Açılır Mı?

Havuzda veya denizde yüzerken dikkat etmeniz gereken hususları öğrenmek için sizin için hazırladığımız bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Göz Enfeksiyonlarına Neden Olabiliyor

Güneşin ve kumun tadına doyum olmayan insanlar, tatil keyfini çıkarmak için kendini havuza veya denize atıyorlar. Bunları yaparken de karşılaşacakları çeşitli hastalıklardan habersiz ve kuralsız bir şekilde davranmalarına yol açıyor. Öncelikle yüzerken suyun altında sakın gözlerinizi açmayınız. Yüzdüğünüz yerin hijyenik olduğuna bilerek ve emin olarak devam ediniz. Havuzun hijyeni için daha önce kullanılan kimyasal maddeler gözlerinizin açması durumunda göz enfeksiyona neden olabiliyor. Virüse sebep olduğu göz iltihaplardan bulaşıcı olamaması için size ait kişisel eşyanız olması sizi bulaşıcı hastalıklardan da kurtarabilir. Göz enfeksiyona neden olan hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

Konjonktivit: Çok bulaşıcı olarak bilinen konjonktivit enfeksiyon riskini artıran bir hastalıktır. Daha çok yaşı küçük olan çocuklarda görülür.

Arpacık: Gözde yaşanan bir şişliktir. Bakteri ve mantar sonucunda oluşur.

Blefarit: Gözde yaşanan yağlamalardır. Aşırı kaşıntı yapar.

Keratit: Sudan dolayı gerçekleşen mantar ve parazit gibi sebeplerden dolayı oluşan hastalıktır.

Orbital Selülit: Bu da gözlerde yaşanan enfeksiyonlardan biridir. Kalıcı sorunlara sebep olur.

Sağlığınızı etkileyecek her hastalıktan uzak durmanız için kurallara mutlaka uyunuz.

Yüzme Sonrası Belirtilere Dikkat

Yüzme sonrası meydana gelen şikayetler belirtilerden biri de gözde yaşanılan yanma, kızarma gibi göz enfeksiyonlarını davete çıkarıyor. Birkaç gün sürerse normal bir durum herkeste olduğu gibi zamanla geçer. Eğer vücut direnci  güçlü değilse daha ağır veya uzun sürerse çeşitli göz hastalıklarını belirtilerini meydana getiriyor. Bu enfeksiyonlar havuzda en önde gözleriniz olmakla birlikte büyük risk oluşturur.

Tedbir Alın

Havuza girerken gözlerinizi, sağlığınızı  korumak için  yüzücü gözlüğü mutlaka kullanınız. Yüzücü gözlüğü denizin altınızı görmeniz için çok iyi bir avantaj hiçbir zararı yok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Havuzun temiz veya kurallara uygun bir şekilde temizlendiğini bilerek hareket ediniz. Sağlıklı ve keyifli bir tatil yaparak gününüzü geçirebilirsiniz. Sonrası yaşanan alerjik konjonktivit hastalıklar olursa hekiminizle mutlaka iletişime geçip danışıp bilgiler alabilirsiniz. Hekiminizin vereceği talimatlara uyarak hastalığı atlatabilirsiniz.

Kaynak:Haber Merkezi