Galatasaray'ın 115'inci kuruluş yıl dönümü kutlanıyor

Galatasaray'ın 115'inci kuruluş yıl dönümü kutlanıyor

Türk futbolunun önemli başarılarına imza atmış kulüplerinden olan Galatasaray, kuruluşunun 115’inci yılını kutluyor. Bu bakımdan sarı kırmızılı kulüp kuruluşunun 115’inci yılı için kutlama mesajı yayınlandı.

Galatasaray 115 Yaşında
Sarı kırmızılı kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ali Sami Yen ve arkadaşları, imkânsızlıklar içinde yürüttükleri sonsuz çabalar ile ‘Bir Ekim günü edebiyat dersinde’ şeklinde başlar tarihimiz.

 

Bir Ekim günü ‘maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde futbol oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmektir’ sözleriyle yakılan ışık tam 115 yıldır yolumuzu ışıldatıyor. Bu topraklarda kurumsal zarafete sahip büyük bir ilim ve irfan yuvasından doğmuş olan ve Türk olmayan takımları yenme anlayışı üzerine Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından kurulan Galatasaray, kurulduğu günden günümüze değin başardıkları ve başaracakları ile teminat oluşturdu.

 

Her geçen yıl başarılarına yeni başarı ekleyen ve her sefer de çıtayı bir daha yukarılara taşımayı başaran Galatasaray, güzel günlerin geleceğe ertelenmiş anları şimdiki zamana taşımayı başardı. Milyonlarca taraftarı, tarihe mal olan sporcuları, gecesini gündüzüne katarak çalışan cefakar yöneticileri ile zirvede yürüyen ve bu yürüyüşü hiç bitmeyen Galatasaray bugün tam 115 yaşında. Bir Ekim günü bir edebiyat dersinde diye başlayan ve sonsuza dek sürecek olan şanlı bir tarih. Galatasaray çok yaşa!”

 

Galatasaray’ın Tarihçesi
Galatasaray, 1905 yılında Galatasaray Lisesi’nde Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından kuruldu. Kurulduğu tarihte o dönemde yabancı takımların yer aldığı İstanbul Ligi’nde oynamış ve 1907 yılında ise şampiyon olmuştur, bu tarih takımın ilk önemli şampiyonluğu açısından da önemlidir. Ayrıca Galatasaray, o dönemde diğer Türk takımlarının da kurulması ve desteklenmesi için önemli bir örnek teşkil etmiştir.