Koronavirüse yakalanan Ronaldo'ya sert eleştiri

Koronavirüse yakalanan Ronaldo'ya sert eleştiri

Koronavirüse yakalanan ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’nun, İtalya’da salgın ile mücadele kapsamında alınmış olan protokollere uymadığı gerekçisi ile virüse yakalandığına yönelik İtalya Spor Bakanı’ndan eleştiri geldi.

Ronaldo Virüse Yakalandı

Koronavirüs salgını tüm dünyada tüm şiddeti ile devam ederken, ünlü isimler de virüse yakalanıyorlar. İtalya Serie A’da Juventus forması giymekte olan dünyaca ünlü Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo’nun da koronavirüse yakalandığı açıklandı. Milli takım maçları için gitmiş olduğu ülkesinde virüse yakalandığı açıklanan Ronaldo’nun test sonuçları yine pozitif çıktı. Bu durumda ise İtalya Spor Bakanı Vincenzo Spadafora konuyla ilgili açıklama yaparak ünlü futbolcuya sert çıktı.

Ronaldo’nun İtalya’da virüs önlemleri gerekçesiyle alınan tedbirlere uymadığını söyleyen Spadafora, İtalyan televizyon kanalı RAI’de konuyla ilgili olarak açıklamalar yaptı. Katıldığı programda açıklamalar yapan bakan, “Torino’dan çıkmaması gerekliydi. Ama o Portekiz’e gitmeyi tercih etti. Protokole uymadı. Konuyla ilgili olarak Torino Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturma da bu durumu kanıtlıyor,” dedi. Bakan Spadafora aynı zamanda durumla ilgili sert çıkışlarda bulunarak; “herkes kurallara uymalı, yıldız futbolcular protokollerden muaf değiller,” dedi. Ayrıca Spadafora “özel jet ile buraya dönmesi de yaptığı hatayı hafifletmiyor, Torino’dan hiç çıkmamalıydı,” şeklinde konuştu.

İtalya’da Virüs Vakaları Artıyor

Koronavirüs salgının Avrupa’da uzun bir süre merkez üssü haline gelmiş olan İtalya’da virüs vakaları son dönemde tekrar artışa geçmiş durumda. Özellikle artan virüs vakaları nedeniyle İtalya hükümeti sportif faaliyetlerde de birtakım kısıtlamalara gidiyor. Bakan Spadafora’nın açıklamalarına göre ülkede tüm amatör sporlar, spor salonları, sinemalar ve tiyatrolar yasaklanmış durumda. 1000 kişilik izlenmesine izin verilmiş olan maçların da bundan böyle seyircisiz şekilde oynanmasına karar verildiğini duyurdu.

Ayrıca Bakan Spadafora, Serie A’nın geleceği hakkında da konuştu. Spadafora konuyla ilgili olarak “şu anda ligleri iptal etme gibi bir durum söz konusu değil fakat Serie A, kendi koymuş olduğu protokollere uymak zorunluluğu taşıyor. Önce bir protokol bekliyorlar, protokol çıktığında ise buna uymuyorlar,” diyerek ligdeki futbolcuların ve spor kulüplerinin virüse karşı çok daha dikkatli ve özenli bir şekilde yaklaşmaları gerektiğinden bahsetti.