Milli Sporcu Fatma Uruk rekor kırarak şampiyon oldu

Milli Sporcu Fatma Uruk rekor kırarak şampiyon oldu

Fatma Uruk, düzenlenen uluslararası sabit ağırlık çift paletli yarışması kapsamında 60 metreye dalış yaptı ve altın madalya kazandı hem de Türkiye rekoru kırdı.

Hem Madalya Hem Rekor
Meksika’da koronavirüs salgını nedeniyle 6 aydır bulunan milli serbest dalışçı Fatma Uruk’tan hem bir rekor hem de altın madalya geldi. Meksika’da düzenlenen uluslararası organizasyonda 60 metreye dalış gerçekleştiren milli sporcu, dalışını başarıyla tamamladı ve altın madalyanın sahibi oldu. 31 yaşında olan sporcu, Uluslararası Dalışı Geliştirme Birliği’nin sene içinde düzenlediği yarışmalardan birisi olarak sabit ağırlık ve çift palet ile yapılan dalışa katıldı.

 

Dalışta 60 metre gibi önemli bir başarıya imza atan Uruk, daha önce 50 metre olan Türkiye rekorunu da böylelikle kırmış oldu. Rekor sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Uruk; “60 metre derinlikte sanki hiç nefesimi tutmadım, 20 metreden geliyorum gibi çıkmam dışında hiç sorun yaşamadık. Hakemler şoka girdiler, ben sakinleştirerek ‘sorun yok,’ dedim,” ifadelerini kullandı.

 

“Çok Mutluyum”
Altın madalyadan ve rekordan ötürü çok mutlu olduğu gözlemlenen Uruk sözlerine “Türkiye rekorumuz hayırlı olsun. Ülkece daha iyi dereceleri hak ettiğimiz için daha iyisini de yapacağız. Zorlu mücadelenin ilk karşılığını Türkiye rekorunu 60 metre derinliğe çekerek ve böyle bir dönemde, ulusların yarıştığı bir yarışmada Türkiye’den binlerce kilometre uzakta altın madalya sonucunda elde edebildim. Bundan ötürü çok mutluyum,” şeklinde devam etti.

 

Fatma Uruk, 1988 yılında İzmir’de doğmuş olup Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat bölümü mezunudur. Milli serbest dalışçı olan Uruk, çok küçük yaşlardan beri dalış ile ilgilenmiş ve üniversite yıllarında kendisini geliştirerek milli sporcu unvanını kazanmıştır.