Şampiyonlar Ligi başlıyor, piyasa değeri 14 milyar euro

Şampiyonlar Ligi başlıyor, piyasa değeri 14 milyar euro

Futbol içi kulüpler bazında dünyanın en önemli turnuvası olarak kabul edilen Şampiyonlar Ligi için yeni sezon başlıyor.

Devler Mücadelesi Başlıyor

Dünyanın en prestijli futbol ligi olarak bilinen Şampiyonlar Ligi heyecanı başlıyor. Ligde yer alan kadroların toplam piyasa değeri 14 milyar Euro yaparken, turnuva bugün oynanacak maçlar ile başlayacak. Geçen sezon 32 takımın toplam değeri 16 milyar Euro yaparken, bu sene koronavirüs yüzünden takımların toplam kadro değerleri 14 milyar Euro seviyesine geriledi. Takımların içinde en değerlisi ise 1,1 milyar Euro ile İngiliz temsilcisi Liverpool oldu.

Heyecanlı geçecek dev turnuvanın finali ise 29 Mayıs tarihinde İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanacak. Final gecesine kadar ise takımlar kıyasıya rekabet yapacaklar. Şampiyonlar Ligi’nde 8 grup bulunuyor ve her gruptan yapılan maçlar sonrasında ilk iki sırayı alan takımlar, isimlerini ikinci tura yazdırıyorlar. Gruplarına üçüncü sırada kalmış ekipler ise yollarına UEFA Avrupa Ligi’nde devam ediyor.

Bugün oynanacak gecenin en dikkat çeken maçlarında ise Chelsea Sevilla’yı, Manchester United ise Paris Saint Germain’i evinde konuk edecek.

 

Başakşehir Önemli Sınavda

Türkiye’den turnuvaya tek katılan takım olan Medipol Başakşehir ise Leipzig deplasmanında kulüp tarihinin ilk Şampiyonlar Ligi maçına katılmış olacak. Geçen sezon Süper Lig’i birinci ve şampiyon olarak tamamlayan ve Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılım şansı elde eden Medipol Başakşehir, H Grubu’nda yer alıyor. Bulunduğu H Grubunda ise geçen sezon turnuvada final oynamış PSG’nin yanında Manchester United gibi büyük kulüpler yer alıyor. Leipzig ise grupta yer alan dördüncü takım olarak yer alıyor.

Başakşehir, daha önce Avrupa kupalarında Alman takımları ile iki kez eşlemişti. Kulüp, 2017 – 2018 yılında Avrupa Ligi C Grubu’nda Hoffenheim’e dış sahada 3 – 1 mağlup olmuş ve İstanbul’da ise 1 – 1 berabere kalmışlardı. Medipol Başakşehir’in bulunduğu gruptan yorumculara göre çıkması, hatta üçüncü olması bile düşük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.