Alan adlarını sağlama yetkisi BTK'ya devrediliyor

Alan adlarını sağlama yetkisi BTK'ya devrediliyor

İnternet kullanıcılarını yakından ilgilendiren gelişme sonucunda alan adı sağlama yetkisi ODTÜ’den BTK’ya devredilecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK tarafından artık “.tr” uzantılı alan adlarının işlemleri yapılacak.

Alan Adı Yetkisinde Değişiklik

ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan ve tüm “.tr” uzantılı alan adı almak isteyenlerin başvuru yaptıkları işlemler artık Bilgi ve Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK tarafından yürütülecek. Resmi Gazete’nin 17 Ekim tarihli sayısında yayımlanmış olan tebliğ ile internet alan adları tebliğde değişikliğe gidildi. Buna göre başvuru, yenileme, iptal gibi alan adlarıyla ilgili olarak işlemlerin yapılmasına aracılık eden kayıt kuruluş, kişisel verilerin korunması kapsamında diğer mevzuatlara uyma sorumluluğu taşıyacak.

Aynı zamanda BTK tarafından belirlenen şartlar kapsamında TRABİS’e entegre halinde çalışan kayıt kuruluşları, sistemlerini ve yedeklemelerini de Türkiye sınırları içerisinde tutacak ve böylece yurtdışından “.tr” uzantılı alan adı işlemleri zorlaşacak. Bu uzantıya sahip alan adları ise yaklaşık 10 milyon TL’lik Pazar payına sahip olmaları öngörülüyor. ODTÜ tarafından 2019 tarihinde yapılan açıklamada 2018 tarihinde alan adı yetkisinin BTK’ya devredilmesine yönelik ilgili protokolün imzalandığı açıklanmıştı.

ODTÜ Açıklama Yapmıştı

ODTÜ tarafından 2019 yılında yapılan açıklamada “BTK tarafından uzlaşılan ilkeler kapsamında kurulacak olan ‘.tr’ uzantılı ağ bilgi sistemlerinin TRABİS’e faaliyette geçirilmesi için gerekli olan çalışmalar 2016 yılında başlatılmıştır. Titiz bir şekilde yürütülecek teknik ve idari ön çalışmalar kapsamında üç yıl geride kalmış, TRABİS’in faaliyete geçmesi ve BTK’ya devredilmesine yönelik olan hususlar da usul ve esasların belirlenmesine yönelik protokol 2018 yılında imzalanmıştır.”

Buna göre ODTÜ ve BTK’nin devir onayı için yapmış oldukları ortak başvuru ise 3 Mayıs 2019 tarihinde onaylanmış ve internet sitelerinde açıklanmıştı. İmzalanan protokol kapsamında TRABİS’in devreye alınması çalışmaları da gelecek yıl tamamlanacak ve takip eden 2 yıl süresince de ODTÜ işletmen olarak hizmet vermeye devam edecek. BTK ise bu süreçte ODTÜ ile uyumlu bir şekilde çalışacak ve geçiş sürecinin alan adı sisteminin, ilgili paydaşlarının ve internet yapısının zarar görmeden büyümesine yardımcı olacak.